Dailuaine 16 yo Flora & Fauna

V rámci slepé degustační akce nazvané Tajný ježíšek 2022 se nyní pohybujeme v recenzích z druhé skupiny vzorků. Ta obsahovala nerašelinné skotské single malt whisky, v silách alkoholu mezi 43 a 50 procenty a většinou spíše sladšího nebo lehčího stylu. Dnešní whisky pro mě byla novinka, je to první ochutnaná whisky z palírny Dailuaine a také první ze známé série Flora & Fauna.

Flora and Fauna je tématickou whisky sérií, sestávající ze single malt whisek z různých palíren. Navíc často z takových palíren, které se využívaly pro tvorbu blendů. A tak byla série FF několikrát nejjednodušší příležitostí vůbec single malt whisky z těchto palíren ochutnat. Série je graficky sjednocená, má konzervativní etikety vyzdobené právě zástupci fauny a flory.

Pokud uvedu zástupce, objevili se zde palírny Auchroisk, Benrinnes, Blair Athol, Glendullan, Glen Spey, Glenlossie, Inchgower, Linkwood, Mannochmore, Mortlach, Pittyvaich, Rosebank, Strathmill a Teaninich. A pak samozřejmě dnešní Dailuaine a možná mi nějaké ještě unikly. Dailuaine má na etiketě jezevce a její jméno znamená Zelené údolí. Je to single malt whisky ředěná na 43 %, lahvuje se pak ve věku 16 let. Moc jiného se o ní neví, jen že by zrát měla ve sherry sudech.

Vůně je pěkná, příjemná kombinace svěžesti, sladkosti a jemnosti. Je spíše lehčí, ukáže se ale i šťavnatost. Cítím zde hlavně silně ovoce, sladké ovoce a ovocné bonbony.

Chuť je šťavnatá a opravdu hodně jemná. Je tady spousta ovoce, svěžího ale i hutného. Opět se objeví ovocné bonbony, chuť je ale bohatší než vůně. Cítím zde tóny čokolády a sladu, ukazuje se sladká zatuchlost. A jako bonus ještě stopa karamelek.

Plynule přecházíme na dozvuk, zde jsou karamelky již silnou součástí. Ale sladké ovoce nebo bonbóny rozhodně nezmizeli. Jako čerstvá novinka se o slovo přihlásí i tóny nasládlého dřeva. Dozvuk je sladký a šťavnatý, jen bohužel trochu kratší.

Dailuaine z této edice je pěkná whisky, jen asi nic jiného. Je velmi příjemná a hodně jemná, je sladší a pitelná. A to je pro dnešek vše, co ukázala. Konkurence byla nemilosrdná. Tobermory a Old Pulteney mi přišli zajímavější, Tormore a Glenlivety mi přišli lepší. V rámci takovéto degustace se z ní tedy stává průměrná pitelná whisky.

Celkové hodnocení si odnáší školních 2,23. -celkově se tedy shodujeme, je to pořád ještě dobrá whisky, ale spadající do středního, méně zajímavého průměru. V poznámkách kolegů se často objevuje sherry a ovocné bonbony, také čerstvá jablka. A nic moc dalšího, tedy ona asi nebude tak bohatá. Pokud v něčem vyniká, je to její kultivovanost a vyváženost. Navíc prý patří k zajímavějším a výraznějším kouskům Flory a Fauny, což taky mlže znamenat že tady byla převálcovaná intenzivnější konkurencí.