PRASK22 33 – La Favorite La Flibuste 2000

Rumem číslo 33 se již blížíme ke konci našeho slepého společného adventního kalendáře. A vlastně jsme asi na konci byly, pokud si pamatuji, tak tento vzorek byl poslední, vánoční. A oba vzorky s číslem 34 jsme otevřeli už u dřívějších dnů. Tento den byl tedy zasvěcen speciálnímu kousku, velmi tmavému agricole rumu s velice jedinečnou chutí. Jednou už jsem tento rum měl (nejspíše ročník 1992/3/5?) a už při prvním ochutnání tohoto vzorku jsem věděl co budu pít nyní. A je to tedy La Flibuste, jen jiný ročník.

Jeden rum z palírny La Favorite jsme v kalendáři už meli, byl jím bílý Brut 2 Colonnes. Tato palírna je menší a rodinná (stejní vlastníci již od roku 1905), není to velký průmyslový gigant. Nachází se na ostrově Martinique, v oblasti Port-de-France a pálí se zde od roku 1842. Produkují se zde nepřekvapivě agricole rumy francouzského stylu, vybavení palírny je poháněno párou, lahve se etiketují a voskují ručně. Čerstvá šťáva z cukrové třtiny se destiluje na dvou několikastupňových destilačních kolonách – jedné měděné a druhé nerezové.

La Flibuste je místní ročníkový a limitovaný stařený rum. Jméno ve svém překladu znamená Bukanýr, což byly v podstatě piráti zaměstnáni jedním ze států. Staří se v dubových sudech ve sklepech palírny, měli by tak zde být tropické podmínky. A v nich leží tyto rumy přes 20 let. Původně se rumy dali koupit i ve světě, s rostoucí známostí je ale dostupnost velice omezená. Dnes se prý prodává již jen v místním obchodě a přímo v palírně. Každý rok se vyrobí jedna edice, která obsahuje cca 3 až 5 tisíc lahví. Rum je v nich ředěný na 40 % a je opravdu výrazně tmavý.

Vůně je tady šíleně specifická a netradiční. Je zasmrádlá a zatuchlá. Je tu staré dubové dřevo, objevuje se tady kouř. Dále je tady silná bylinkovost, ještě doplněná výraznými tóny černého čaje. A to ještě nejsme na konci. Opravdu silně cítím také sladké tóny sušeného ovoce, tady ještě doplněné sladkými citrusy. Ty více než ovocně působí spíše bonbonově. A někde se tam ještě objevuje káva.

Chuť je překvapivě sladká, je silně sladce hutná a hodně jemná. Opět je zatuchlá a bylinková, i zde nacházím černý čaj a sušené ovoce. Oproti vůni jsou zde navíc aromatické dřevité tóny. Netradičnost zůstává, pije se velmi snadno.

Dozvuk je skoro sirupový, je sladký a hutný, k tomu hodně jemný. Sladké bylinky jsou doplněny sladkou větrovostí a želé bonbony. Takže opravdu bylinkový sirup.

Tenhle zážitek se nedá popsat (i když se tu docela snažím), to je lepší ochutnat. La Flibuste je bylinkové stařené agricole jedinečné chuti, tím se bude těžko srovnávat s jinými rumy.