RFCAK22 09: Valinch & Mallet Australia 2007

Valinch & Mallet, to je nezávislý bottler, kterého založili skotskou whisky milující Italové. Ti nakoupili vlastní sudy a v roce 2015 začali vydávat vlastní sérii whisky. Už o rok později začali také s lahvováním rumu, prvním bylo devatenáctileté Caroni. Jeden rum od nich jsem již recenzoval, bylo to Fiji FSPD 13 yo z roku 2018.

Dnešní rum byl pak vydán jako součást edice 2020. Pochází z Austrálie, z tajné palírny v Queenslandu. Vypálen byl v roce 2007 a podle oficiálního popisku se jedná o směs melasového kolonového i kotlíkového destilátu. Na etiketě je pak uveden ale jen pot still. Vzhledem k tomu, že se jedná o single cask, celou dobu až do lahvování tento rum již strávil v jediném sudu. Tím byl původně bourbonový sud s označením 20-1202R. Rum nejprve zrál 10 let v Austrálii, než byl převezen a 2 roky strávil v Evropě. Na konci své cesty byl stočen do 328 lahví, každé o plné síle 54,8 % alkoholu.

Vůně je příjemně hutná, aromatická a docela sladká. Nejprve cítím kakao, pak se začíná objevovat koření a tóny želé bonbonů. Toho želé je tady vlastně docela dost, až mi vůně začíná připomínat agricole rum. Postupně začínám nacházet ještě citrusy, ty pak po delší době připomínají hodně silně mandarinky. Nebo pomerančový vitacit.

Chuť je plná a šťavnatá, je docela výrazná a není ostrá. Je tu taková svěží zatuchlost a docela dost citrusu, opět nejvíce mandarinek a pomerančů. A pak ještě nugát. Do mysli se mi opět vnořují představy agricole, zde toho stařeného. A vzpomínám si například na Toucana. Tohle by šlo.

V dozvuku cítím kombinaci vůní i chutí. Jsou tady nejvíce mandarinky, již bez pomerančů. Poté pikantní koření a gumové bonbony. Pak už jen lehoučká dřevitost. Dozvuk je nasládlý a šťavnatý, je lehčí ale pěkně výrazný.

Tento rum mě překvapil a zaujal, Austrálii bych v něm nehledal. Opravdu je to takový Toucan, strašně mi ho to podle vzpomínek připomíná. Ale vylepšený Toucan, ve všech směrech. Takže ano, já jsem spokojen.