RFCAK22 04: Bundaberg Overproof

Jako další rum se v tomto adventním kalendáři objevila tato divoká karta. Není to nezávislý bottler, není to single cask. Naopak je to docela velká značka a navíc rum použitelný spíše do koktejlů. Jeden z jejich rumů jsem zde již recenzoval, byl to Bundaberg Solera, je to ale už delší doba. Dnes tedy přivítejme Bundaberg Overproof.

Bundaberg se zrodil v mysli sedmi Australanů v roce 1888 a palírna měla původně jen 5 zaměstnanců. Během prvních let si vybudovala určitou známost, australská ekonomická deprese ale vedla nejprve do nucené správy, aby pak byla zpětně vykoupena. A taky ji pak v roce 1907 poničil požár, který zničil i zásoby rumu. V dalším století pak přišlo ještě několik požárů a záplav.

Cukrová třtina se zde pěstuje na vulkanické půdě v okolí palírny, zpracovává se v palírně ve vlastním mlýně. Ze šťávy se tady vyrábí melasa, každý rok ji jsou 4 olympijské plavecké bazény. Pro fermentaci se používá vlastní odrůda kvasinek, ve směsi melasy a vody se kvasí dva dny. Jestli jsem proces pochopil správně, tak první destilace probíhá na koloně a druhá v kotlíkovém destilačním přístroji. Z něj vychází alkohol v síle 78 %, který je přečerpán do velkých kádí z Appalačského bílého dubu, kde leží minimálně dva roky. Některé rumy jsou dále dané do menších sudů pro další zrání, některé se míchají s kořením. Obojí splňuje například Small Batch Distillery Edition, která je 16 let starým spiced rumem.

Bundaberg Overproof (zvaný také OP) je jedním ze základních rumů této značky, bohužel se o něm moc nepíše. Je to tedy klasický melasový rum, který zrál minimálně dva roky. O přesném stáří, zrání nebo aditivech se ale nedovíme. Důležitá je zde hlavně síla, která je 57,7%.

Vůně je sladší, ale spíše nepřeslazená. Cítím hodně kakaa a sladké čokolády, pak aromatické koření a lehce i sladké víno. Poté se objevují i další tóny, trochu zatuchlost a trochu větrovost. Našel jsem nějaký kouř, také bylinky a trochu kávy. Dále ještě kolový ořech a tóny připomínající černého kapitána Morgana.

Chuť je nasládlá a kořenitá, je také šťavnatá a svíravá. Opět mi připomíná například kolu a černého kapitána, nebo prostě tmavé spiced rumy. Kromě toho ještě cítím bylinky a větrovost. Je silně nasládlá a intenzivní, trochu i pichlavá.

Dozvuk přesně pokračuje v zavedeném stylu – nasládlost, šťavnatost a svíravost, coca cola a Morgan. Opět tu jsou bylinky, tady se ale navíc objevuje příjemná třešňovost a stopa žvýkačky. Takový lehký závan exotického agricole. Je lehce pichlavý a pikantní, jak se dá očekávat.

Tohle je zajímavý rum, rozhodně netypický. Je OP intenzivní, síla alkoholu je maskována vyšší sladkostí. Podle chuti bych ale neřekl, že piji čistý rum. Naopak bych hádal spíše doslazený spiced. Vzhledem k tomu, že se myslím ani nedováží do Čech a navíc by jeho cena byla zbytečně vysoká, jsem rád za ochutnávku a jednou nejspíš stačilo.