Rumfest22 – Paranubes Caña Morada a Añejo New Oak Barrel

Rumu Paranubes jsem se již věnoval v obsáhlé recenzi, konkrétně jejich základní (a v té době jediné) láhvi. Jednoduše podáno se jedná o unikátní a výtečný rum z Mexika, takový netypický zemědělský rum v plné síle. I když se určitě nejedná o rum pro každého, je zážitek ho poprvé ochutnat.

Předzvěstí, že pouze u základní bílé varianty se nezůstane, byl Paranubes zrající v jediném sudu z Francouzského dubu, který byl nejprve použitý pro zrání Tequily. Tento experiment byl hodně limitovaný a jen málokdo měl možnost ho ochutnat. Naštěstí příštích variant by už mělo být víc.

V Praze na Rumfestu tak byly představeny dvě novinky této značky. Díky tak Samerovi z Fenix Drinks a Philipovi Gillier Krizanic, zástupci značky Paranubes za jejich dovezení i možnost ochutnání.

Dvakrát Añejo Paranubes

První tedy představím stařenou variantu, Añejo New Oak Barrel. Tento rum začíná jako klasický destilát pro Paranubes, platí tedy vše již napsané. Je to tedy rum vyroben destilací divoce fermentované čerstvé šťávy ze čtyř odrůd místně pěstované cukrové třtiny. Následně se rum přesunul do nového sudu vyrobeného z amerického dubu, kde zrál 18 měsíců. Lahvoval se pak v plné síle 53,8 %. Dobrou zprávou je, že tato varianta by se měla vyrábět po várkách a být tak stabilně v nabídce značky. První várka má celkově 1400 lahví, pro český trh jich je určeno 420. Myslím, že to něco svěčí o oblibě značky u nás.

Už ve vůni je znát, že tohle není Paranubes, tak jak ho známe. Cítím zde dominantně úplně jiný styl i chutě, než u obyčejného nestařeného Paranubes. Jsou tu silně mandarinky, ty obklopují i jiné sladké citrusy. Velmi je tu znát koření, nejvíce asi sladká skořice. I celkový dojem je úplně jiný, sladší a jemnější.

Añejo New Oak a klasický Paranubes

Chuť už tak překvapivá není, pokračuje totiž stylem poznaným ve vůni. Je sice silná, ale také dost hladká. A také je výrazně sladká. Sladké citrusy a koření tu překryjí většinu základní charakteristiky. A jsou tu opět mandarinky, ty já mám rád. I dozvuk je sladký, opět je zde dost koření. Ovoce se spíše vytratí, nahradí ho dřevité tóny.

Tento rum se ukázal takovým, jakým jsem ho odhadoval už při prozkoumávání vůně. Paranubes je zde posunut jinam, jeho chuť je zráním změněna. A hlavně je o dost sladší a jemnější. Na rozdíl od netypického základu, tento bych se nebál označit jako velmi přístupný rum. Možná tedy tato varianta bude nejlepší pro seznámení značky s novými rumaři. A zajímavé také je, že vliv sudu je zde o dost silnější, než u prvního stařeného experimentu.

Caña Morada

Druhým představeným kouskem byl Paranubes Caña Morada. On se totiž základní Paranubes vyrábí ze 4 odrůd cukrové třtiny – Caña Criollo, Caña Dulce, Caña Duro a Caña Morada. A jako experiment byla zvolena čtvrtá z nich, aby se vyzkoušel rum vyrobený pouze z jedné odrůdy, Caña Morada zvaná též Negra. Ta se prý samostatně při výrobě rumů moc nepoužívá, v Paranubes by se měla podílet na lehčím těle, sušším profilu a skořicových tónech. V této první várce ho bylo vyrobeno 1200 lahví pro celý svět, z toho 240 lahví se dostalo na český trh. Je ho tedy překvapivě méně, než stařeného kousku. V budoucnu by ale měli následovat i další várky.

Já tedy ve vůni cítím hlavně zelené tóny. Je tu zelenina ze zahrádky a svěží vegetace. K tomu velice jedinečný tón nezralých (nebo možná polo zralých) rajčat. Už vůně samotná je velice jemná.

Caña Morada a klasický Paranubes

Chuť v tomto stylu pokračuje, je velmi jemná a měkká. Příjemná, snadno se popíjí a alkohol zde není vůbec znát. Je tu více sladkosti, než naznačovala vůně, ale rozhodně ne přehnaně moc. Styl zeleniny se trochu mění, nyní se do popředí dostala salátová okurka.

Dozvuk je přesně takový, jako zbytek rumu. Je velice dlouhý a velmi hladký. Nemá slabou chuť, ale je hodně jemný.

Druhý Paranubes a druhé překvapení v řadě. Tento jedno-odrůdový rum je sice podobný klasickému Paranubes, ale zároveň hodně svůj. Když nebudu počítat odlišný chuťový profil, Caña Morada působí více sladce a hlavně mnohem jemněji. Podobně jako stařená verze, i tato působí přístupněji. Tam kde směs vyniká bohatostí a silou, tato je více rafinovaná.

A já se tak těším, až tyto variace ochutnám znovu. Budu se totiž moci více soustředit a podívat se na ně důkladněji. A také jsem zvědavý, jak by chutnaly odrůdové varianty zbylých tří cukrových třtin. Každopádně se tyto nové lahve dostali i k nám, dají se koupit například na Warehouse1. Morada stojí o 3 stovky víc než základní láhev, stařený Paranubes pak přidá ještě pětistovku. Pár desítek jich skladem je, nicméně neomezené zásoby to nejsou.