Hibiki Japanese Harmony a Kirin Fuji-Sanroku 50°

Na Whisky Life Prague 2019 jsem měl možnost doplnit poznámky o dvě japonské whisky, které jsem ještě neměl tu šanci ochutnat. Japonská whisky stojí za to, je to skloubení skotské tradice a japonské preciznosti. Takže jsem neváhal.

První je Hibiki Japanese Harmony od společnosti Suntory, největšího a nejstaršího producenta japonské whisky. Sám název Hibiki má několik významů jako harmonie, rezonance a zvučnost. Takže whisky se ve své podstatě jmenuje „Harmonie japonská harmonie“. Což se neprezentuje jen v chuti whisky, ale zároveň na její lahvi a prezentaci.

Prezentace Hibiki z oficiálních stránek

Jedná se o směs sladových a obilných whisky z palíren Yamazaki, Hakushu a Chita, které všechny patří pod Suntory. Zraje v 5 typech sudů, včetně sudů z amerického dubu, sudů po sherry a sudů z dubu Mizunara. Tato směs je bez udání věku, existují ale i 17 a 21 let staré Hibiki (u kterých už cenovka pěkně roste směrem vzhůru).

Vůně je jemná a lehká. Jediné co jde cítit je obilí a jablka. Chuť je jemná, sladká a docela hutná. Kromě obilí a jablek se ještě lehce přidá čokoláda. Dozvuk je krátký a jemný, ale má sílu. Z chuti zbylo jen obilí a čokoláda.
Tahle whisky není pro zkušeného degustátora single malt whisky nic extra zajímavého. Jemná a harmonická tedy opravdu je, ale pro mě nenabízí nic dalšího, jen velmi příjemný blend, který ale nevystupuje z řady. Láhev samotná je opravdu krásná a doma by se jistě vyjímala. Ale svou chutí osloví jen ty, kteří preferují jemnost a eleganci.

Ukázka ze stránek Kirin

Oproti Suntory, je Kirin velká značka, pod kterou se v Japonsku vyrábí například také pivo, víno a ovocné destiláty. Na internetu se můžeme dočíst, že si obilnou whisky sice vyrábí sami, tu sladovou pro následné míchání ale dovážejí ze Skotska. Přímo na stránkách Kirin nebo Fuji je velmi těžké něco nalézt, jsou plné rozsypaného čaje místo písmenek. Tak radši uvedu, co už přeložili jiní.

Kirin Fuji-Sanroku 50° je japonský blend vyrobený v palírně Fuji Gotemba. Měl by obsahovat půl na půl obilnou a sladovou whisky, a také je ředěn na 50 %.
Vůně je slabší a lehčí, ale působí svěže. Je to kombinace zemitosti, jablek a dalšího ovoce v pozadí. Chuť je plná, sladká a šťavnatá. Jsou to zelená jablka a sladké obilí. A takový je i dozvuk, šťavnatý se svěžím ovocem a sladkou obilností.

Je to dobrá whisky. Bomba to není, ale povedla se. Osobně bych radši preferoval Fuji-Sanroku než Hibiki.

Další plnění pod značkou Fuji-Sanroku