Whisky Life Prague 2019 – Cask Trade

V rámci WLP2019 bylo možné ochutnat několik whisek od Cask Trade, společnosti, která, jak už jméno napovídá, obchoduje s celými sudy whisky. Těžko říct, jak byly jimi vybrané sudy pro vlastní stáčení reprezentativní a zda jsou případně vůbec koupitelné. Možnosti ochutnat jsem ale neodolal.

Speyside 23 yo

Palírna Speyside Distillery, zrání 23 let v sherry buttu číslo 919, destilace 20/8/1996 a stáčení 20/8/2019. Vůně byla ovocně sladká a suchá, s nádechem do plastovosti. V chuti naštěstí žádný plast nebyl, jen silná sladkost a hutná ovocnost, doplněná příjemnou lehkou pikantností a sladkým dřevitým nádechem. Dozvuk se posune hlavně do sladké dřevitosti, ale je zde krásně cítit sherry. Byla to pro ochutnání zajímavá a silná whisky, kandidátem na nákup se ale nestala.

Fettercairn 2008

Palírna Fettercairn z Highlands, destilace 30/10/2008 a stáčení 29/6/2018, takže skoro 10 let zrání  v sudu po bourbonu. Vůně byla silná a velmi příjemná, s tóny ovoce, medu, vosku, citrusů a praženého sladu. Chuť pokračuje velmi podobně, je silná, nasládlá a hutná. Jde poznat pražené obilí a pichlavá sláma. Dozvuk to zakončuje silnou obilností a sladkým voskem, je nasládlý a dlouhý. Byla to dost dobrá a zajímavá, „živá“ whisky, která mi hodně chutnala.

Glen Moray 2008

Palírna Glen Moray ze Speyside, destilace 30/10/2008 a stáčení 29/6/2018, takže skoro 10 let zrání  v sudu po bourbonu. Glen Moray byla ve vůni sladká, ale lehčí a tlumenější, s překvapivou stopou vína (kterou bych nečekal při použití pouze sudu po bourbonu). Chuť byla zvláštní, byla perlivá, ovocná a působila mladě. V dozvuku byla jen trpká ovocnost a perlivost. Celkově nic moc whisky.

Glen Garioch 2011

Palírna Glen Garioch z Highlands, destilace 19/1/2011 a stáčení 2/5/2019, takže zrála přes 8 let v již dříve použitém sudu. Tady byla vůně bohatá, hutná a hodně obilná – až trošku jako siláž. Chuť byla ostřejší a perlivá (taková ostře sladká) a hlavně obilná. Dozvuk tady byl nejpříjemnější, sladově obilný, sladký a s tóny medu. Tahle whisky by šla, lepší než Glen Moray.

North British 2006

Single Grain od palírny North British, destilace 28/12/2006 a stáčení 28/2/2019, takže přes 12 let v sherry sudu. Vůně u téhle grain whisky byla zvláštní – nasládlá a krémová s tóny karamelek. Chuť byla jednoduší, sladká a krémová. A dozvuk nasládlý a zvláštně obilný. Jde to, hodnotil bych podobně jako Glen Garioch (i když ten by ze vzájemného souboje asi vyšel jako vítěz).

Vítězem ochutnání se určitě stal Fettercairn. Pokud budu mít příležitost, pokusím se ochutnat i něco dalšího z této palírny. Speyside bych hodnotil jako dobrou whisky, jen mi zrovna nesedla do chuti. North British i Glen Garioch byly obě dobré whisky, od kterých bych nikoho neodrazoval. Nejhůř dopadla Glen Moray, tu bych jako dobrou whisky neoznačil.