Svachova Zelená

I když pro mě znamená Svachovka hlavně whisky Old Well, nabídka je mnohem širší. Pálí a vyrábí se zde destiláty z ovoce i různé likéry. A tak například kromě vlastního tuzemáku nebo griotky je tu i zelená.

Svachova Zelená je domácí likér. Do směsi velejemného lihu a vlastní vínovice se naloží máta, sklizená z jejich bylinkové zahrádky. A to tak, že tento zrací demižon je mátou naložen až po okraj a maceruje se nejméně 12 měsíců. Po této době se máta přefiltruje a do výluhu se přidá tinktura z koření a mírně se dosladí. Nejsou zde žádná umělá aromata ani barviva, barva je přírodní a síla je zde likérových 20 %.

Podrobné degustační poznámky jsem si nepřipravil, zde asi nejsou potřeba. Tahle zelená je prostě mátový likér. Věřím, že bude velice blízký tomu, jak se takové likéry dělaly původně. Protože pokud si od zelených od velkých značek něco pamatuju, je to jedovatě zelená barva a silná sladkost.

Ne že by tato Zelená nebyla sladká, ale je sladká velice příjemně. Také působí svěže a chladivě, více jako mátový čaj než zelená. Je lehce hutná a hlavně jemná. Alkohol nebo ostrost zde není vůbec znát. A pokud si ji podle zvyku nejprve schováte do lednice, bude poté pořád chladivě svěží a trochu se táhnoucí.

Půllitrová láhev tohoto likéru aktuálně nestojí ani dvě stovky. Pro mě, zvyklého na ceny whisky a rumu, je to směšně malá cena. A zároveň vůbec není rozdílná od cen komerčnějších značek. Pokud tedy máte rádi likéry, mátu nebo zelenou, Svachova Zelená je ideální příležitost ochutnat něco povědomého a zároveň zajímavějšího. Nakupovat můžete přímo na eshopu Svachovky (zde je možnost vzít také jen miniaturu), v případě že chcete přihodit ještě nějakou jinou láhev českého alkoholu, mají ji také na Lihovárku.