Havana Club Máximo Extra Añejo

Havana Club Máximo Extra Añejo je pravděpodobně tou nejultimátnější, nejprémiovější a nejdražší lahví od světoznámé kubánské Havany. V masivní láhvi a luxusní krabici dostanete půl litru rumu (ředěného na 40 %), který by se měl míchat z těch nejstarších a nejlepších zásob značky. Každý rok je takto vytvořeno jen 1000 lahví.

Oficiální foto

Pro pochopení masivnosti lahve je dobré se podívat na náhled nabídky značky. Láhev Máximo, naplněná půlitrem rumu, je větší než klasické lahve s obsahem 0,7 l. Láhev je totiž ručně vyrobena z křišťálového skla sklářským mistrem. Co si budeme povídat, prezentace tohoto rumu je exkluzivní.

Vyšší edice Havana Club

Vůně je silná a výrazná. Nejvíce zde cítím karamel, nugát, citrusy a sladké dřevo. Působí dost sladce, hutně zatuchle a lehce i svěže. V dalších vlnách přijde citronové želé, koření a ořechy. V pozadí je lehce skořice a kyselé víno.

Foto od Josefa Janíčka

Chuť je také výrazná, je hutná, sušší a trošku trpká. Silně je tady karamel, nugát a citrusy, tyto tři věci jsou zde opravdu znatelné. Z dalších tónů nacházím vosk, mandarinky a hrubé dřevo, možná v pozadí i lehce sherry. Chuť je dost jemná a překvapivě méně sladká, než co slibovala vůně.

Dozvuk je dlouhý a sladký, plný hutného a suchého dřeva a sušeného ovoce. Dále jsou zde tóny medu, nasládlého sherry a citrusů, nejvíce mandarinky.

Foto od Josefa Janíčka

Tento rum je suše dřevitý a nasládle plný, působí vyzrále a jemně. Stylem je velmi podobný Havana Tributo, takže možnost ochutnat lepší Havanu je zde i za méně peněz. I tak chuťově docela příjemně překvapil, v konkurenci vlajkových lodí za velké peníze stojí asi na vrchu. Rozhodně je lepší než třeba Brugal Papa Andres, ale já bych si za stejnou cenu vybral úplně jiné rumy. Za těch 30000 by jich bylo i víc než jeden. A i když je Havana příjemný dezertní rum, já už si pro sebe vybírám spíš něco výraznějšího a silnějšího. Takže jsem rád za ochutnání, ale vůbec mi nevadí že to bylo i naposled.

Oficiální promo foto

Na konci se mi tu nabízí jedna otázka, je tato prémiová Havana dobarvovaná? Protože podle zbytků ve skleničce to tak být může… Takto podobně špiní sklo například Diamond z Guyany, který je dobarvovaný určitě. A není to málo barvy. Podle nezávislých testů je i lehce doslazován, vyšlo zde legálních 12 g/L. Prostě rum který je dělaný pro obyčejného člověka se spoustou peněz. Ty bez nich o nic nepřijdou a ti co rumu rozumí pak nejspíš o tolik také ne.

Ušpiněná suchá sklenička