Redbreast Lustau (a Lustau Sherry Oloroso Don Nuño)

Celá tato whiskey degustace byla zahájena něčím, co není whiskey. Bylo to totiž sherry, v jehož sudech dozrává po něm následující whiskey. Konkrétně se jednalo o Lustau Sherry Oloroso Don Nuño. To se řadí mezi suchá sherry, obsahuje méně než 5 g cukru na litr. A také pod 5 g kyselin, pod 6 g glycerolu. Toto sherry zraje oxidativně v dubovém sudu 12 let, což by mu mělo přinést vůně ořechů a opáleného dřeva a chuť hořké čokolády, vlašáků a pečených kaštanů. Láhev se dá pořídit cca za 680 korun a má 20 % alkoholu.

V nabídce značky najdeme ještě další oloroso sherry, které mají mít například dominantní chutě tabáku, kakaa nebo nugátu (tak, jak toto sherry má mít ořechy). A spousta dalších sherry rozličných typů.

Vůně tohoto sherry působí nasládle, připomíná takové hutné sladce dřevité víno. Cítím zde ořechy, mandle a rozinky. Přesněji asi rozinky naložené v rumu.

To až když se dostane do úst, tak přijde něco nečekaného. Je to pravděpodobně mé první čisté oloroso, takže jsem byl velmi překvapen. Chuť je prostě zvláštní, nakyslá. Cítím zde sladké dřevo a ořechy, možná opět ty rozinky v rumu. Ale hlavně tu cítím zvláštní kyselé bílé víno. Další doušky už jsou lepší, ale pořád se mi ještě toto oloroso nezalíbilo.

Dozvuk je pak pokračováním chuti, je to kombinace svěžího kyselého bílého vína a nasládlé dřevitosti s rozinkami.

Po ochutnání vzorku můžu říct, že toto mi nechutná. Možná bych se do toho zvládl propít, ale teď to není ono. Kamarádům chutná, tak se mu možná někdy kouknu znova na zoubek.

První whiskey na této degustaci je Redbreast Lustau. To je irská single pot still whiskey z palírny Midleton. Single pot still znamená, že whiskey byla vyrobena primárně ze směsi sladovaného a nesladovaného ječmene. To „single“ také připomíná, že veškerá whiskey byla destilována v jedné palírně. Tato whiskey strávila v sudech 9 až 12 let, poslední rok zrání byla finišována ve first fill sudech po Lustau sherry a lahvovaná byla v síle 46 %.

Vůně začíná jemně, ořechově a sladce dřevitě. Je suchá a lehká a všudypřítomné je zde měkké dřevo. Sherry je tu znatelné, přináší lehkou nasládlost a zatuchlost se stopami kyselosti.

Chuť je plná a od začátku lehounce pikantní. Je docela sladká, silně se zde projevuje sladké dřevo. Kromě něj nacházím med, fíky a datle. Nachází se zde i hezká hutnost a krémovost, dokonce i taková dřevitá šťavnatost. Na rozdíl od vůně a dozvuku zde není moc znát sherry.

Dozvuk je středně dlouhý a zůstává zde silná sladká dřevitost. Je zatuchle nasládlý, kromě dřeva ještě plný svíravých ořechů a koření. S časem jde do větší sladkosti, než kterou začal.

Whiskey bych hodnotil jako dobrou a velmi jemnou. Na začátek degustace pohodová a i když ji ostatní vzorky porazily, nemusí se stydět. Mnohem radši bych ji ale porovnával s klasickým 12 yo Redbreastem, který je podobný věkem i cenou.

Porovnání vzorků – první dva z leva