Redbreast 27 yo Ruby Cask, Batch 1

Tato whiskey byla zlatým hřebem Redbreastové degustace a zároveň je tím nejexkluzivnějším, co se pod značkou Redbreast nabízí. V láhvi totiž najdeme 27 let starou whiskey. Základem pro ní byly sudy po bourbonu, ve kterých třikrát destilovaný pot still zrál 6 let. Whiskey z těchto vybraných sudů byla poté přesunuta do sudů po sherry nebo červeném portském, ve kterých ležela dalších 21 let. Z těchto sudů se poté smíchal tento Redbreast, poměr by snad měl být 75:25 portské ku sherry sudům. Jedná se zatím o první várku, což silně naznačuje, že tato whiskey bude k dispozici v základní nabídce značky dlouhodobě. Cena této lahve je stanovená na 500 euro a má sílu 54,6 %.

Vše důležité tedy už víme, vrhneme se na to, jaká ta whiskey je. Ve vůni je hutná a nasládlá, možná trošku uzavřená, ale rozhodně hodně svěží. Není přehnaně sladká, je trochu sušší a dobře vybalancovaná. Cítím zde podobné tóny, jako v mladších Redbreastech – med, dřevo a lehké víno. Zároveň jsou zde ale tóny, které ty předchozí neměli – je zde hodně znát tropické ovoce. Když se do vůně více ponořím, myslím, že jsem identifikoval mango a papáju. Když mluvím o tropickém ovoci, často se jedná i o ananas, ten zde ale není vůbec. Také zde úplně chybí koření a kořenitost, které se dají najít u ostatních Redbreastů. Za tím vším se ještě schovává troška svěží čokolády a stopy kouře.

Chuť je velmi plná a hutná. Ze začátku je silně nasládlá, postupně se přesune ještě do větší sladkosti. Působí hutně a z počátku jemně, když ji v ústech držíte déle, tak přijde svěží pikantnost. Nacházím zde velkou šťavnatost a silnou šťavnatou dřevitost, kterou jsem si vychutnával u mladších Redbreastů v sudové síle, chuť ale není celkově tak dřevitá. Opět je zde totiž silně znát exotické ovoce, které bylo cítit i ve vůni. A zde doplněno exotickým kořením.

Dozvuk je silný a pichlavý, je šťavnatý a sladký. S časem se ze sladkosti přesune víc do sušších tónů, do suchého dřeva. Zvláštně se popisuje, jak působí – ze začátku zůstává jemně, ale s každým dalším douškem se jeho intenzita zvyšuje a zvyšuje. Opět zde silně najdeme tropické ovoce, nejvíc asi papáju. A k tomu šťavnaté dřevité tóny.

27 yo Redbreast je pod číslem 6

27 let starý Redbreast je určitě dost dobrá whiskey. Kdyby by mi ji kdokoliv nabídl, neváhal bych. Pokud bych jí měl něco vytknout, tak to bude. že na svůj věk je docela přímočará a ostřejší. Nepřijde mi, že by ji od předchozích Redbreastů dělilo tolik let, ani svou barvou není moc daleko. Její pětiset eurová cenovka je jistě také rozhodující faktor, i když není to tak vzdálené od cen některých 30 yo whisky. Samostatně jen můžu říct, že tato whisky mi chutnala, ale vzhledem k její ceně bych se rád spokojil i s nějakou mladší whiskey Redbreast.

27 yo se hodně odlišuje od ostatních Redbreastů, má jiný chuťový profil. Takovéto tropické ovoce jsem u jiného nenašel. Je zvláštní, že to nejspíše je způsobeno vlivem sudů po červeném portském víně, od kterých bych čekal jiný vliv.