Arturo Fuente – Hemingway Short Story Maduro

Tento doutník byl mým prvním od Arturo Fuente, bylo to zároveň i mé seznámení s existencí těchto doutníků. Tato značka vznikla už ze začátku minulého století, její historie je ale spletitá. Například, za ty dlouhé roky stihl podnik několikrát kompletně vyhořet nebo skoro zbankrotovat. I díky tomu se firma i celá rodina Fuente několikrát stěhovala. Celou dobu se navíc jedná o rodinný podnik, ve kterém nesčetněkrát pomáhala a pracovala celá rodina.

V počátcích, kdy firmu vedl její zakladatel Arturo Fuente, se doutníky vyráběly z kubánského tabáku. V letech po kubánské revoluci hledala rodina Fuente ten správný tabát a správnou zemi, kde vyrábět. Prošli si tak Portorikem, Mexikem, Dominikánskou republikou, Nikaraguou a Hondurasem, aby po letech zakotvili nakonec v Dominikánské republice. Zde se firma rozvíjí a její největší úspěch přichází pravděpodobně v 90 letech, kdy vytvoří první čistě dominikánský doutník, doutník vyrobený pouze z tabáku z Dominikánské republiky.

Kouřil jsem doutník pojmenovaný Hemingway Short Story ve verzi Maduro. Velikostí je tento doutník Perfecto, tvar se kterým se setkávám poprvé. Podle tabulek je jeho velikost 4×49, tedy 10,16 cm na délku a 1,94 cm v prstýnku. Tyto čísla ale vůbec nepopíší jeho tvar, který se postupně rozšiřuje a je ukončen krátkým zúžením. Fotky zde řeknou víc.

Náplň i vázací list pro tento doutník pocházejí z Dominikánské republiky, krycí list je Connecticut Broadleaf Maduro. Orientační doba kouření by měla být cca 30 až 45 minut a kromě verze Maduro lze koupit i světlejší verzi Natural. Ten používá krycí list africký Natural Kamerun.

Ze začátku se tento doutník hůře tahá, je potřeba vynaložit více „síly“. Chuť je ze začátku těžká a hutná, s hutným kouřem. Kromě výrazného tabáku tu cítím ještě hořkou čokoládu.

S postupem času doutník sládne, zároveň se ale zvyšuje i pikantnost. Od druhé třetiny se také už tahá krásně, volněji než na začátku. Jak se blížím ke konci, více intenzivní jsou tóny koření a suchosti. Pikantnost se zde mění skoro na chladivost. Zajímavé také je, že na konci doutník změkl, poslední kousek před dokouřením už nemá tu pevnost celého doutníku.

Doba kouření byla asi 40 minut, hořel krásně rovnoměrně a držel tvar. I přes svou malou velikost dodal zážitek a chuť plnohodnotného doutníku. Cena 230 Kč se může zdát veliká, když poprvé vidíte tento malý doutník, když ale zjistíte, že se jedná o pěkný silný kousek, jen s trochu kratší dobou kouření, přijde vám víc odpovídající. Doutník mi chutnal a těším se na další kousky od Arturo Fuente, v humidoru již jsou připravené Flor Fina 8 5 8.

S tímto doutníkem jsme párovali vcelku obyčejné portské Old Porter Rich Sweet Wine. Toto víno bylo vyrobeno z hroznů odrůdy Pedro Ximenez a zrálo 4 roky v dubových sudech. Samostatně působí trochu jako šťávička, je to sladké, šťavnaté a hodně jemné víno. Ale opět se potvrdilo, že k výraznému doutníku mi jednodušší sladké víno sedí.