Plantation SC2018 Trinidad 2009 White Pineau des Charentes Finish

Značku Plantation už pozoruji dlouho, jejich rumy piji tak od roku 2016. Když se objevila jejich řada Single Cask pro rok 2018, chtěl jsem se do ní pustit hlouběji a porovnat je mezi sebou. Sehnal jsem 7 různých plnění a jejich zkoumání se protáhlo až do dalšího ročníku.

Tento rum je tedy součástí série SC 2018 a byl i v tomto roce lahvován. Destilován byl v roce 2009 v trinidadské palírně Trinidad Distillers Ltd z melasy, po trojdenní fermentaci a na čtyř kolonovém destilačním přístroji. Byl stařen tropicky 7 let v sudech po bourbonu, poté byl převezen do Francie, kde zrál další rok v místních cognacových sudech. Finální, třetí staření trvalo další rok a proběhlo v sudech po White Pineau des Charentes.

Když jsem hledal, co je Pineau des Charentes zač, zjistil jsem že se jedná o druh fortifikovaného vína a regionální aperitiv ze západní Francie. Vyrábí se z čerstvého nefermentovaného nebo lehce fermentovaného moštu, do kterého se přidá Cognac eau-de-vie, nestařený bílý cognac. Tedy spíš jednoduše pálenka z vína. Tato směs musí zrát alespoň 18 měsíců (a z toho nejméně 8 měsíců v dubovém sudu), bílé Pineau des Charentes jsou ale většinou stařené 2 roky.

Nyní ale zpátky k rumu. Výrobce uvádí, že obsahuje 16 g/L cukru a je bez dobarvování karamele. Je lahvován v síle 42.4 % a obsahuje 298 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu) těkavých látek a 75 g/hL AA esterů. Očekával bych tedy jemnější a plnější rum.

Vůně je lehčí a měkká, působí nasládle a svěže. Cítím sladkou dřevitost doplněnou lehce mízou, ovocnou sladkost a lehké koření. Po chvíli rozpoznám i další věc, cítím zde totiž nanuk kaktus.

Chuť je jakoby pokračováním vůně, také působí lehce a nasládle. Je jemná a lehce pikantní, s postupem času sladkost spíše zmizí a ukáže trochu hutnosti a suchosti. Jsou zde tóny sladce pikantního dřeva a pichlavého ovoce. Opět vykoukne lehce míza, tady doplněná želé bonbony.

V dozvuku jsou pak želé bonbony znát opravdu silně, je to taková sladká ovocná guma. Za bonbony je kombinace sladkého dřeva a pichlavého ovoce, se sladkým vínem a tóny vegetace (které lehce připomínají agricole rumy). Celkově dozvuk působí silně a intenzivně, skončí ale dřív, než by mu slušelo.

Tento Plantation z Trinidadu je lehký, svěží a plný sladší rum. Působí sice zajímavě, ale celkově není tak výrazný, jak bych si ho představoval. Je slušným zástupcem SC řady a své oblíbence si myslím najde.