Advent 2022/13 – Rhum J.M Terroir Volcanique

Tato rumová značka pochází z Martiniku, jedná se o typického zástupce francouzských zemědělských agricole rumů. Jejich V.O stařený rum již zrecenzovaný mám, byl v adventním kalendáři v roce 2020. Bylo to mladé, ale přitom vyzrálé agricole. Tak snad tento kousek půjde v jeho stopách.

Palírna se nachází vedle aktivní sopky Pelee, což má vliv na místní půdu, cukrovou třtinu i třeba pramenitou vodu. Veškerá použitá třtina se pěstuje na Martiniku, přes 75 % v naprosté blízkosti palírny. Zde se pěstují hlavně tři odrůdy – Canne Roseau (B59.92), Canne Bleue (B 69.566) a Canne Rouge (B64.277). Třtina je pak drcena a její šťáva se ihned používá pro výrobu rumu. Pálí se zde na dvou historických jednoduchých měděných destilačních kolonách, destilát má sílu 70 až 73 %. Dále rumy odpočívají ve velkých tancích nebo se staří v dubových sudech. Ty jsou buď z francouzského dubu, nebo jsou to bourbonové sudy z amerického dubu.

Nabídka palírny je vcelku jednoduchá. Nejprve je tu tradiční skupina, obsahující několik bílých rumů, lehce stařený Amber a jeden likér. Druhou je barová skupina, jsou zde rumy jako Jardin Fruité, Fumée Volcanique a Epices Créoles společně s vlastními bittery. Exkluzivní kategorii zase zastupují ročníkové rumy, aktuálně 2011 a 2004. Přeskočil jsem ale důležitou sekci prémiových rumů, která obsahuje stařené VO, VSOP, XO a recenzovaný Terroir Volcanique.

U toho jsou právě zvýrazněny sopečné vlivy, měl by být poznamenaný prostředím hory Pelee. Rum zraje nejméně 3 roky ve dvou typech sudů po bourbonu, které jsou opáleny buď intenzivně, nebo extrémně. První sudy by měli dodat vanilku, med a sladkost, druhé pak flambované tropické ovoce s trochou nugátu. Nakonec se lahvuje v síle 43 %.

Vůně je tu velice jemná a řekněme středně výrazná. Je tu znát vliv agricole stylu, je tady závan želé a dost šťavnatého ovoce, hlavně mandarinek. A také koření, skořice a kokos.

Chuť je plná a výrazná, je silná a trochu pikantní. Opět je tu koření, skořice je ale méně výrazná. Poté cítím kokos a citrusy, nejvíc zas mandarinky. V pozadí je pak ještě lehce i želé.

Dozvuk nepřekvapí – cítím citrusy a mandarinky, společně se sladkým kořením a lehce ještě kokosem. Je šťavnatý a sladší, trošičku pichlavý.

Vulkanický J.M je dobrý rum. Je hodně zajímavý, má silnou a výraznou chuť. A to má i docela nízké % procento alkoholu, tady to ale ničemu nepřekáží. Takže ve výsledku se jedná o příjemný agricole rum, ono obecně jsem zatím od značky J.M měl samé dobré kousky.