Advent 2022/11 – Cihuatán Cinabrio

Po dvou letech si zopakuji Cinabrio, dvanáctiletý rum značky Cihuatán. O této značce již bylo napsáno dost, je z El Salvadoru ve Střední Americe a hodně o ní slyšíme i tady v Čechách. Značka se inspiruje a prezentuje Mayskými tradicemi, které se odrážejí například v názvech, barvách i etiketách jednotlivých rumů.

Základ značky tvoří bílý Jade, osmileté Indigo, patnáctiletý Xaman, travel retail Obsidiana a toto recenzované Cinabrio. To je dvanáctileté, tyto roky stráví v sudech po bourbonu. A stejně jako ostatní rumy této základní nabídky, i Cinabrio je tvořeno kolonovým rumem a ředěno na 40 %.

Jméno Cinabrio je inspirováno červenou barvou, kterou staří Mayové získávali z minerálu „cinnabar“. Zároveň je tato červená typickou barvou Mayské bohyně slunce Kinich Ahau, kterou můžeme najít zpodobněnou na etiketě. Víc toho potřeba znát není, jdeme si tedy zopakovat, jak chutná.

Vůně je tu hodně jemná, není ale moc výrazná. Naopak bych po čase řekl, že je slabá. Je tu trocha dřeva a snad nějaké koření. Také nacházím náznak nugátu a po čase i bonbonů.

Chuť je pak docela hutná, je aromatická a docela i jemná. Také je málo sladká. Cítím zde dřevité tóny a nugát společně se sladším kořením. Když rum nechávám působit déle, objeví se sladká pichlavost, cukrovost a náznak alkoholu. Je pak více dezertní, pořád ale nesladká.

V dozvuku je nugát znát silně, stejně tak sladké dřevo. Působí zde aromatický alkohol, objevuje se až náznak hořkosti. A pořád je málo sladký, je výrazný ale lehký.

Při této příležitosti mi tento rum moc nesedl, pamatuji si ho lepší. Dnes ale nic zajímavého bohužel neukázal. Když koukám na aktuální cenu, stojí 1050 korun. V této chvíli bych je za něj ale nedal.