RFCAK22 07: Rasta Morris Venezuela 2008

Tento rum je již druhým vzorkem od Rasta Morris, který v tomto adventním kalendáři ochutnáváme. První bylo Fiji 2009 z roku 2020, dnešní rum je vydáním ze stejné série. Společnost Asta Morris je profesionální bottler zaměřující se hlavně na whisky, kromě toho ale produkují vlastní gin, lahvují rumy od značkou Rasta Morris a také francouzské destiláty pod jménem Asta Maurice.

Dnešní rum pochází z Venezuely, jedná se o melasový rum vypálený v roce 2008. V bourbonovém sudu s označením RM016 strávil minimálně 11 let. Z toho 9 let se rum stařil v tropických podmínkách, zbytek pak v Evropě. Lahvování proběhlo v roce 2020, kdy byl rum stočen jako neředěný a nedoslazovaný single cask v síle 63,1 % a počtu 260 lahví. Už na první pohled je znatelně tmavší, než bylo Fiji.

Vůně je lehčí a jemná, cítím zde příjemnou zatuchlost. Ze začátku dominují tóny kakaa, ovoce a vína, postupně se objevují citrusy. Po chvílí už je zatuchlost pryč a rum působí svěže, také citrusů už je víc.

Chuť je jemná a sladká a také docela silná. Možná je jemně pichlavá, ale na svou sílu velice příjemná. Nejsilněji zde cítím nugátové tóny, pak trochu citrusy. Začíná trochu šťavnatě, aby se šťavnatost postupně ještě zvýšila. Zároveň s tím se do popředí dostávají citrony.

Dozvuk je hodně silně kakaový, je šťavnatý a sladký. Z kakaa se postupně vynořuje nugát, v pozadí jsou i nějaké citrusy. Nugát poté dost zesílí, objeví se náznak sladkého vína. Ale celkově působí docela hutně a také svěže.

Tento single cask je možná trošku jednodušší rum, je ale vlastně moc příjemný. I když nevím proč, dost mi chutnal. Takže celkově říkám proč ne, tohle je opravdu dobrá Venezuela.