Glenallachie 10 yo CS B6

I když toto není první whisky Glenallachie, kterou jsem ochutnal, vzhledem k dlouhé řadě restů se stala první recenzovanou na mých stránkách. A tak se tu v rámci tajného whisky ježíška objevuje legenda, 6. várka whisky, která se svým čtvrtým batchem vyhrála v roce 2021 World’s Best Single Malt, titul nejlepší světové single malt whisky.

Palírna Glenallachie byla založena v roce 1967 a pálí od roku 1968. Již od začátku byla projektována jako nízkoenergetická. Mezi roky 1985 a 89 byla uzavřena, poté již probíhala nepřerušená produkce. Zajímavým je rok 2017, kdy se jedním z majitelů stává známý Billy Walker. Již o rok později byla představena nová základní whisky řada – 10, 12, 18 a 25 let staré whisky, vše nedobarvované, nefiltrované za studena a lahvované v síle nejméně 46 %. Nyní již core range obsahuje lahví více, také má palírna velké množství další edic.

Core range

Whisky 10 yo Cask Strength se vyrábí po jednotlivých várkách, vždy se ale jedná o směs desetiletých single malt whisky z různých typů sudů. Těch se tu používá požehnaně, sudy po sherry PX a Oloroso, barikové sudy po víně Rioja a různě vypalované virgin sudy z amerického bílého dubu. Naše Batch 6 byla lahvovaná v roce 2021, bylo stočeno 39000 lahví v síle 57,8 %. Nyní již je aktuálně v prodeji devátá várka v síle 58,1 %.

Ihned na začátku mě udeří do nosu těžké víno, postupně se přidávají ovocné a sladké zemité tóny. Ovoce je to sušené a je hodně výrazné. Z vína zas vystupuje trochu znatelných sherry tónů. Vůně začíná jemně a nasládlé, postupem času sládne a těžkne. Na konci pak cítím čerstvé ovoce a sladkou zatuchlost se stopami tabáku.

Chuť je nasládlá a příjemně silná. Začínám sušeným ovocem a čokoládou, doplněnou lehce citrusy a nugátem. Postupně narůstá dřevitost, objevuje se sladké dřevo. Když ochutnávám dále, ze sušeného ovoce se vyprofilují rozinky a chuť začíná připomínat nasládlé sherry. I přesto že je silná, nepůsobí tolik hutně, je ale hladká. S delším časem přijde sladká pichlavost ale také zatuchlá šťavnatost. Tóny sušeného ovoce ještě zesílí, je tu také hodně čokolády.

Dozvuk je plný sladkého dřeva již od začátku, objeví se koření. A pak samozřejmě také sušené ovoce a čokoláda, následují hutné rozinky a sladká zemitost. Je tady také lehká nasládlost a kouřová zatuchlost.

V tomto flightu se objevilo několik pecek, které bodovali svou intenzitou nebo i přímočarostí. Glenallachie tak na první pohled nepůsobí jako vítěz. Ona chce čas, pak ukáže svou bohatost a hutnost. Protože když si ji naleji samostatně, zjišťuji že se jedná o výbornou whisky, komplexní, hutnou a sladkou.

Celková známka Glenallachie je 1,63. To ji čistě podle bodů dostalo na třetí místo celé akce, je to třetí nejlépe hodnocená whisky tajného ježíška a jedna z pouhých pěti s hodnocením 1,6X. Paradoxně ji ale nikdo z účastníků neoznačil jako svou nejoblíbenější nebo nejlepší. V poznámkách kolegů vidím takové poznatky jako marmeládu, med, tmavé ovoce, nugát, hořkou čokoládu, povidla nebo třeba likérové třešně. Většina ji označuje jako bohatou nebo komplexní, pobavila mě poznámka „whisky likér pro chlapy“. V podstatě jen u jednoho degustátora narazila a dostala velmi špatnou známku. V čem se ale shoduji já a pár dalších, souběžně porovnávaný vzorek s číslem jedna měl silnější tah na branku a ve většině případů porazil i tuto výtečnou whisky.