Relicario Peated Finish

V této chvíli píši recenze na dva rumy, které toho na první pohled nemají moc společného. Ale na ten druhý už se pár společných věcí najde. Jsou to totiž oba rumy z Dominikánské republiky a například mají stejných 40 % alkoholu. A oba jsem ochutnával z oficiální miniatury, což mnoho značek nemá, navíc byly tyto miniatury poslány jako bonus eshopem bestdrink.cz. Druhým ochutnávaným rumem je tedy dnes Relicario Peated Finish.

Rumy Relicario se označují jako lehké rumy. Základem značky je Relicario Superior, směs 5 až desetiletých rumů, druhým hlavním rumem je pak Relicario Supremo. Ten je směsí deseti až patnáctiletých rumů. No a pak jsou tu dva finišované rumy, které doplňují core range. Prvním je Vermout Finish, druhým pak dnešní Peated Finish. Pro výrobu rumu se zde používá místní odrůda cukrové třtiny, která je ručně sklízená. Fermentace trvá 30 hodin a poté se destiluje na kontinuálních měděných destilačních kolonách. Všechny rumy se na počátku staří v 225 litrových sudech z amerického bílého dubu, předpokládám že se jedná o použité bourbonové sudy.

Relicario Peated začíná svou cestu jako Superior, směs pěti až desetiletých rumů. Dostává ale navíc 6 měsíců zrání v 250 litrovém sudu, ve kterém předtím zrála rašelinná whisky. Nejedná se ale o očekávané sudy z Islay, tyto pocházejí ze skotského Speyside. Ze které palírny ale zveřejněno není.

Vůně je tady spíše uzavřená, je sušší. Cítím hlavně očekávané pro rum spíše nezvyklé tóny – spáleninu, kouř a sladkou rašelinu. Pořád je ale poznat i rumovost, je zde aromatičnost, sladkost a bonbonovost. S rašelinnou whisky si tuto vůni nespletete, nakouřenost ale pozná snad každý.

Chuť začíná více nasládle, je hladká a jemná. Je tady sušší kouř a sladká rašelina, opět také spálenina. Myslím, že je zde více sladkosti, než naznačovala vůně. Chuť je docela plná a trošku šťavnatá, není ale moc výrazná. Trochu zde chybí síla, možná by pár procent navíc prospělo. Postupně kouř mizí a objevuje se místo něj suchá dřevitost, trochu kakao a karamel. Když rum vychutnávám ještě déle, karamelové tóny již dominují a ukáže se lehká pichlavost. Celkově je ale pitelná.

Dozvuk má opět spáleninu a sladkou rašelinu, také jsou tu znatelné sladké bonbony. Co je zde novinkou je výraznost, zde rum ukazuje svou výraznost. Je tady sladká zemitost a je jí hodně, doplňuje jí ostrý sladký kouř a sladká spálenina. Pak je zde špetka koření, ale zůstávají hlavně silně bonbony.

Tento rum by se dal nazvat nezvyklým. Začátečníky určitě překvapí rašelinost a kouřovost, která se obvykle u rumů nevyskytuje. Pokud už jste ale nějaké rašelinné rumy ochutnali, tento vám tak silný ani výrazný nepřijde. Schotman Peated Rum je na úplně jiné úrovni, stejně tak například některé single casky od Plantationu. Relicario je tedy takový peated rum light. Sám o sobě je jemný a sladší, příjemně hutný a zajímavě okořeněný rašelinou. Zároveň je pitelný a zvládnutelný pro každého. Rozhodně je to zajímavá kategorie, který si zaslouží návštěvu nebo alespoň vyzkoušení.

Protože jsem našel ještě jednu lahvičku tohoto rumu, který jsem si ze zvědavosti odlil na Rumfestu, rozhodl jsem se podívat i na doporučený cocktail. Tím je Almond Fashion – Relicario Peated s Amarettem a bitters. Ze začátku je Amareto dominantní, rum mu přidá suchost a trochu rašeliny. Nebo spíš zemitosti. Je to ale pořád spíše sladký likér. Přidám tak tedy trochu rašeliny, po tomto přiostření vzniká už zajímavá kombinace. Je tady hodně čokolády, zemitosti a rašeliny, je tady ale také hutnost, sladkost a mandle. Vcelku překvapivá a dobrá kombinace, která si navzájem vyrovnává rašelinnost a sladkost. S tímto cocktailem možná ještě budu experimentovat, ale nejspíš použiji rovnou rašelinnou whisky.

Celá láhev aktuálně stojí na eshopu bestdrink.cz cca 1400, což již není málo, není to ale ani moc. Silnější a výraznější Schotman začíná na dvou tisících, single casky od Plantationu si stojí od cca 1500 ale také kolem 2000. A rašelinný Rammstein na tom nebyl jinak. Celkově z toho tedy vychází jako ideální kousek pro vyzkoušení tohoto rumového stylu. A navíc je tu již zmíněná výhoda, k tomuto rumu existuje za 175 korun i oficiální miniatura, není tedy problém ochutnat bez zakoupení celé lahve. A já děkuji bestdrink.cz za tento bonusový vzorek.