Jack Daniel’s – Old No. 7

Asi nejznámější a nejprodávanější americká whiskey – Jack Daniel’s. Palírna se nachází v Lynchburgu v Tennessee a mělo by se jednat o nejstarší registrovanou palírnu v Americe. A toto je jejich základní láhev, kterou někdy ochutnal snad každý.

Tato whiskey se vyrábí ze směsi kukuřice, žita a sladového ječmene. Zvláštností její výroby je filtrace, ta probíhá skrz 10 stop tlustou vrstvu dřevěného uhlí z cukrového javoru. Dále už je jeho staření poměrně klasické, ve vlastních čerstvých sudech z amerického bílého dubu. No. 7 se nepyšní žádným označením věku, sudy jsou vybírány podle chuti a míchají se tak, aby se hodily do výsledného stylu.

Jack Old Fashioned

Podle oficiálních stránek se klasický Jack nejlépe vychutná dvěma způsoby – buď na ledu nebo s Colou. Existuje ale nespočet koktejlů fungující s No. 7, postavených například na jablečném džusu, Amarettu nebo zázvorové limonádě.

Jaká by to ale byla recenze, kdybych Jacka neochutnal i čistého. Vůně je dost sladká, rozhodně sladší než si pamatuji z dřívějška. Já v ní cítím hlavně silné tóny sladkého dřeva a javorového sirupu. Z dalších věcí zde nacházím jablka a lehké stopy obilí. Vůně je jemná, není vůbec ostrá.

Jack Sour

Chuť je také sladší, je příjemně plná a silná, k tomu rozumně jemná. Zde jsou jablečné tóny ještě silnější, za nimi pak jsou tóny dřeva, javorového sirupu, lehkého medu, karamelu a koření. Časem je chuť trochu drhnoucí, není ale ostrá.

V dozvuku sladkost trošku poleví, stejně jsou tu ale velmi silné sladké obilné tóny. Je tady zatuchlý javorový sirup s karamelem, k tomu dřevitý prach, někde v pozadí snad zase ty jablka. Je tu zvláštní nasládlost, taková šťavnatá, ale dřevitá.

Jack je samostatně lehce pitelná a sladká whiskey. Je překvapivě lehká a líbivá, kde je ta síla, kterou mám ve vzpomínkách? Každopádně na této whiskey není nic špatného. A protože jsem měl dostatečnou zásobu, mohl jsem experimentovat i s cocktaily.

Pro začátek, i když se tomu nedá moc říkat cocktail, se podívám na Jacka s ledem. Ale ta kombinace je zvláštní, moc mi nechutná. Zmizí sladkost a je tu jen alkoholovost a dřevitost. Tohle nebude pro mě.

Druhou klasikou je Jack s kolou, já jsem si vybral prémiovou colu určenou pro míchané drinky: FeverTree Madagascan cola. Jack je tu výrazný, to ale i kolovost. Cítím javorový sirup a karamel, objevují se dřevité colové tóny. A tento drink není sladký, není vůbec sladký. Asi by to pro srovnání chtělo vyzkoušet i s nějakou normální kolou, nicméně tohle je moc dobré. Dokonce bych řekl perfektní.

Old fashioned je jednou z nejjednodušších míchacích možností, tento whisky cocktail je jednoduše legendou. Tak proč ho nezkusit s Jackem? Chutnal nasládle a docela osvěžujíce, byl sladko-hořký s obilím a kořenitým dozvukem. Jack je tu pořád znát a přináší pitelnou kombinaci. Ostudu rozhodně neudělal.

Jeden ze signature koktejlů Jack Daniel’s je Lynchburg lemonade. V podstatě jednoduchá směs whisky, pomerančového likéru, limetkové/citronové šťávy dolitá citrusovou limonádou. Za mě velmi povedená možnost, je to svěží a nasládlý long drink.

Později jsem se inspiroval Lynchburg lemonade a udělal si vlastní drink. Vynechal jsem likér a prostě smíchal Jacka s East Imperial Yuzu lemonade. A to se povedlo. Je to pořád Jack, je ale hodně svěží. Hořká citrusovost a sladká dřevitost jdou spolu prostě dohromady. V dozvuku je hodně znát sladší whisky, ve vůni pak víc citrusy, no a chuť je jejich kombinace. Tohle se pije samo a může se pít dlouho, nebál bych si jich dát několik po sobě.

Dalším velmi jednoduchým drinkem je Apple Jack. Prostě Jack s jablečným džusem a ledem. A tohle je také fakt dobré. Vznikne sladké jablko s kořenitou whiskey, Jack tu zesládne. Jo, tohle bych si dal kdykoliv. Opravdu jednoduché, opravdu dobré.

Nakonec jsem experimentoval se svým oblíbeným whisk(e)y sourem. A i když ten namíchaný z černého Jacka není ten nejlepší zatím ochutnaný, pořád to byl velmi příjemný a osvěžující cocktail. Když nebude nic jiného po ruce, tak si ho dám klidně znovu z Jacka.

Když tak na to koukám, vychází mi, že základní Jack se opravdu hodí pro míchání. A pro osvěžující drinky, které mám přes léto dost v oblibě. K tomu stačí připočíst, že je bez problémů pitelný i čistý a dostávám velice univerzální láhev. Možná je to dobře známý mainstream, ale očividně má jeho oblíbenost důvod.

Obyčejná láhev nestojí ani 500 a dá se koupit v podstatě kdekoliv. Přeci jenom se ale na eshopech většinou dostanete na lepší cenu než v supermarketu. A v případě, že by byla sedmička málo, děla se i v litrovce a dokonce i v třílitrové kolébce. A to už je pohled.