RFCAK22 06: TCRL Belize SC 2006

Další rum z adventního kalendáře přináší láhev od Transcontinental Rum Line, známé značky představující rumy z celého světa. Značka patří pod slavného nezávislého bottlera, francouzskou La Maison du Whisky, a odkazuje k historii převážení rumu mezi Karibikem a Evropou. Zakládají si také na transparentnosti, udávají tedy veškeré údaje o staření a cestě tohoto rumu.

Tento rum patří do nejspíš nejvyšší řady TCRL, jedná se totiž o single cask a láhev se zlatou etiketou. Oproti tomu se střední řada pyšní pouze barevnou etiketou bez zlatých detailů, v lahvích pak najdeme směsky více sudů. Nevyplatí se ale zapomínat na základní blendy, které mají jednoduchou etiketu s vyobrazením historických lodí, jsou ředěné na nižší procenta a mají velmi příznivou cenu. Zpět ale k dnešnímu single casku.

Rum pochází z Belize, ze známé palírny Travellers. Vypálen byl na koloně z melasy v roce 2006 a nalahvován byl v roce 2021. Jeho stáří je 14 a půl roku, nejprve ležel 9 let v Belize, aby si poté přidal dalších pět a půl roku v Evropě. Celou dobu strávil v jednom sudu s označením TVL06MBT12 (kde první polovina jasně určuje původ a rok). Na konci bylo nalahvováno 260 lahví v plné síle 65,5 %.

Vůně je výrazná a sušší, je tady zatuchlost i sladkost. A také je trochu pikantní. Ze začátku cítím hlavně lehké dřevo, to poté doplňují tóny koření a kakaa. Později se znatelně zvýrazní dřevitost.

Chuť je mnohem komplexnější, je hutná, sladká a dost šťavnatá. Také je výrazná a velmi intenzivní až pichlavá. Je tu hodně silného kakaa, které se postupně mění na hořkou čokoládu. Dále cítím například ještě želé bonbony.

Dozvuk je sušší a jemně pichlavý, je také bohužel docela krátký. Je tu čokoláda a čokoládová sladkost s společně se silným a výrazným kakaem. Jako novinka se zde objevují ještě ořechy,

Tento rum je překvapivě výrazný a příjemně intenzivní. Není moc sladký, také je docela pichlavý, nějak mi to ale nevadí. Sice to nebude nejlepší rum kalendáře, jeho popíjení jsem si ale docela užil. Ochutnal jsem již dříve některé ročníkové rumy TCRL a byl jsem ve směs spokojený. Možná jen některé působily zbytečně mladě, což je u těchto single casků rozhodně vylepšeno.

Warehouse1 sice nemá tento konkrétní rum v nabídce, dají se zde ale koupit 4 různé ročníkové verze. A několik dalších TCRL lze ochutnat i jako vzorek díky Dramroomu, který má u této značky příjemně širokou nabídku.