Phil & Simon Thompson Caol Ila 2011

PST neboli Phil & Simon Thompson je nezávislý whisky bottler, o kterém jsem loni slyšel poprvé. Tito bratři nejprve ve skotském Dornochu vytvořili whisky bar a stáčírnu, aby poté v roce 2016 navázali vlastní whisky palírnou. A jak to tak vypadá, než se jim vystaří vlastní zásoby, věnují se výrobě ginu a stáčení koupených sudů. A to včetně rumu, protože jsem také ochutnal jejich Worthy Park.

Jednou z v tajném ježíškovi ochutnávaných lahví se tedy stala tato jejich single cask single malt whisky z palírny Caol Ila, lahvovaná pro Kirsch Import. Samotná palírna Caol Ila byla založena v roce 1846, v roce 1972 byla přestavěna a zmodernizována. Dnešní whisky pochází z roku 2011 a lahvovala se ve věku deseti let v roce 2021. Celý tento čas whisky ležela ve stejném, předtím použitém, bourbonovém sudu. Z něho se stočilo 328 lahví v neředěné síle 52,7 %.

Vůně se zdá dost jemná, také jemně rašelinná. Je docela svěží, citrusová a popelavá s náznaky soli a nakyslosti. Je vlastně dost lehká a i když je rašeliny málo, je perzistentní. S postupem času rašelina sládne a více se objevují tóny moře, zeleniny a vegetace. Z citrusů se profilují citrony, ty doplňují sušenky a želé. Takže svěží sušenky plněné citronovým želé. Až někde na konci je trocha nasmrádlosti a pichlavosti, jinak se zdá rašelina docela čistá.

Chuť je šťavnatá a výrazná, slaná a nasládlá. Je tady nepřekvapivě hodně popelavá rašelina, k ní pak zelenina, vegetace a náznak moře. Takže taková zeleninová polévka. Postupně v chuti nacházím želé bonbony a želé, objevuje se trochu víc sladkosti a také lehce zatuchlost nebo zasmrádlost. Při druhé půlce vzorku jsem našel zase spíš zemitost, také vanilku a sušenky. Rašelina přiostří, je trošku pichlavá nebo štiplavá, kořenitá.

Dozvuk začíná sladce rašelinně, opět se objevuje vegetace a popel. Tady ale cítím zas pro změnu uzené maso. Je tady ostrý sladký kouř a nějaké želé bonbony s náznakem citrusů. Také trochu zatuchlosti, i když ji překrývá citrusová svěžest. Celkově je sladší a možná ostřejší, je ale také šťavnatý, výrazný a dlouhý.

Tato Caol Ila je pěkná a příjemná čistě rašelinná whisky. Má říznou chuť, rychlý nástup a je intenzivní, přitom se dobře popíjí. A hlavně je čím dál tím lepší. Takže i když jsem po prvním doušku nebyl ohromen, při pohledu na prázdnou lahvičku bych si nalil ještě. Takže vlastně fakt dobré.

Bodování této whisky také dopadlo nad očekávání, dostala výborných 1,69. Sice se tedy oficiálně nijak neumístila, pořád ale patří do skupiny nejlepších kousků. Když koukám na skupinové degustační poznámky, jsem potěšen jak moc se u této whisky shodujeme. Spousta nás tu našla velmi podobné chutě – sladkou rašelinu, vanilku, citrusy, popel, táborák. A nebo taky pár dalších, které jsou ale velmi propojené. Jako třeba zatuchlou dřevitost, ovocný koláč, olivy nebo mořské plody. A pak ještě ovoce ve stylu broskví, meruněk a blum. Pokud je ještě v něčem dalším shoda, tak s velkou spokojeností s touto lahví.