Habitation Velier Worthy Park Forsyths 151 Proof White

Tato láhev je součástí vyhledávané kolekce Habitation Velier a obsahuje nestařený melasový rum z Jamajky. Konkrétně se jedná o WPE, tedy nejvíce esterový rum z palírny Worthy Park destilovaný v roce 2017 a lahvovaný v úctyhodné síle 75,5 %. Název Forsyths pak odkazuje ke konkrétnímu kotlíkovému destilačnímu přístroji, který najdeme zpodobněn i na etiketě.

Tohoto rumu bylo vypáleno 16 barelů a z nich stočeno 4017 lahví. Konkrétní množství esterů pak bylo změřeno na 597,3 gr/hlpa. A samozřejmě není tento rum nijak dobarvován, dochucován nebo doslazován. Je to v podstatě stejný rum jako Habitation Velier Forsyths White WPE, na který jsem recenzi už psal, jen ten měl „pouhých“ 57 %.

Vůně je zde docela uzavřená a méně výrazná. Opak toho, co bych čekal podle vzpomínek na slabšího bratříčka. Rozhodně je lehká, ale velmi silná a málo sladká. Je zde šťavnaté ovoce, nejvíce asi kombinace citrusů a nějakého nesladkého hutného ovoce. K tomu se trochu přidají technické tóny.

Chuť je velmi silná, je svíravá a vysušující. Je také šťavnatá a pichlavá, i když není úplně ostrá. Je hlavně citrusová a šťavnatě technická, postupem času více sládne.

Dozvuk je nasládlý a šťavnatý. Nejdříve je krátce intenzivní, pak zůstává dlouze a jemně. Je nasládle technický a ovocný. Jsou to hlavně sladké citrusy v kombinaci s dalším nesladkým tropickým ovocem.

Tento rum je těžké hodnotit. Na samostatné popíjení je sice zvládnutelný, ale pořád docela dost silný. V chuti je také zbytečně uzavřený. Na použití do drinků je zase zbytečně jednoduchý a drahý. Více ředěná verze je otevřenější a působí bohatším a lepším dojmem. Jsem rád za toto ochutnávku, ale tento 75,5% rum vyhledávat nebudu.

Nicméně alespoň za zkoušku to stálo. A pokud nepotřebujete celou lahev, tak na Dramroom jsou skladem lahvičky jak této 151 Proof verze, tak slabší 57% verze.