New Grove 1969

O rumech New Grove jsem již psal několikrát (nejprve zde o 4 z nich, poté jsem doplnil 2 z minulosti), dnes se ale podívám na absolutní vrchol této značky, kterým je New Grove Emotion 1969.

Tento rum začal vznikat v roce 2015, kdy se ze skladů vyndaly archivní sudy naplněné v roce 1969. V těchto sudech po whiskey tak rum ležel bez vyrušování dlouhá léta. Část těchto starých zásob se pak použila pro tento rum. Ročník 1969 byl tak smíchán s vybranými sudy ročníků 2005, 2006, 2007 a 2008. Výsledný blend se pak stařil až do roku 2019 v 400 l sudech po koňaku. Rum tak obsahuje rumy staré od 11 po 50 let. Nebyl zde přidán žádný cukr ani jiné dochucení a bez použití filtrace za studena byl lahvován v síle 47 %.

Oficiální reklama

Vůně je docela lehká, taková aromatická a trošku pichlavá. Nejprve cítím karamel a kokos, pak suché staré dřevo a skořici. A tyto tóny lehce doplňuje marcipán a žvýkačka.

Také chuť působí dost lehce, čekal jsem něco hutnějšího. Ze začátku je hodně málo sladká a dokonce docela hrubá. Z prvních chutí se jasně objeví kakao a sušené ovoce. A toho kakaa je hodně, je silné a „ostré“. V druhé vlně je pak svěží ovoce doplněné šťavnatými tóny bonbonů a sladkým kořením. S časem chuť trochu sládne a objeví se stopy růžové žvýkačky s lehkou pichlavostí. I když není chuť hutná, je rozhodně silná a hodně výrazná.

Dozvuk je velice podobný chuti, hlavně ze začátku. To totiž cítím ostré kakao a hrubé sušené ovoce. Pak hodně silně přijde sladké dřevo a s ním nějaké bonbony a marcipán. A tóny vína, předtím neobjevené. Je plný a šťavnatý, oproti chuti působí i mnohem více sladce. Na konci pak ještě lehký závan esterové žvýkačky.

Foto od Josefa Janíčka

Za 3900 na WH1 určitě nemůžu očekávat padesátiletý rum. Vždyť třeba Appleton Estate 50 yo by se dal snad sehnat za částky převyšující 100 000 korun. Ale stejně jsem čekal trochu víc, nějakou větší bohatost a vyzrálost. S číslovkou 1969 na etiketě má člověk nějaké očekávání.

Když ale pominu malou část extra starého rumu a budu na tuto láhev koukat jako na pocházející převážně z ročníků 2005 až 2008, začne to vše dávat větší smysl. A to včetně ceny, která odpovídá vlajkovým lodím větších značek a ne limitovaným exkluzivitám. A oproti těm zde alespoň deklarují, co přesně v lahvi najdete.

Když se oprostím od ceny a stáří, dostanu zajímavý a dobrý rum. Podobný například Meriseru nebo Acacii, ale výraznější a silnější. A možná trošku jemnější. Ale ne o moc plnější a pořád lehce pikantní. Asi bych do této lahve neskákal naslepo, když levnější kousky přinesou podobný zážitek. Pokud vám ale tyto kousky chutnají, 1969 je logickým krokem vzhůru. A byla by škoda ho nechat ležet. A přeci jenom, i když ho je zde málo, nějaká část ročníku 1969 tu přeci jenom je.