Old Pulteney 2008 DeDr

V rámci slepé degustační akce pod jménem Tajný ježíšek 2022 se nyní blížíme ke konci recenzí z druhé skupiny vzorků. Ta obsahovala nerašelinné skotské single malt whisky, v silách alkoholu mezi 43 a 50 procenty a většinou spíše lehčího a sladkého stylu. Dnešní whisky sice pochází z pro mě známé palírny, je to ale nezávislé stáčení od zatím neznámého bottlera.

Decadent Drinks jsou nezávislou společností, která si lahvuje vlastní whisky, cognac (i armagnac) a rum. Patří jim také například série Whisky Sponge a Rum Sponge. Dnešní whisky zase spadá do série Equinox & Solstice, kde zastupuje jaro 2022. Pokud tomu dobře rozumím, v rámci této série vychází každý rok 4 lahve, na jaře, v létě, na podzim a v zimě. On i název znamená Rovnodennost a slunovrat.

Základ pro tuto whisky se vypálil v roce 2008 v palírně Old Pulteney, kde byl také uložen do sudů. Tři z nich se poté po 13 letech smíchaly, aby vytvořili tuto single malt whisky. Dva z nich byly first fill bourbonové barely, třetí byl již předtím použitý. Naředěno bylo na 48,5 % alkoholu, jak je u této série zvykem, a vzniklo 830 lahví. Plnění by mělo ukázat čerstvý a přírodní styl whisky Old Pulteney a to jak chutí, tak etiketou.

Ve vůni cítím zpočátku med a vosk, je sladká a krémová, až smetanová. Poté se postupně přidávají další tóny, objevuje se slaný karamel a sladovost, také lehké ovoce. Toho není málo, nějaké čerstvé kousky, něco sušeného, pak také i tropické ovoce a trochu citrusy. I když je vůně lehká, je plná a komplexní, je také příjemně měkká. Když už se vůni věnuji dlouho, nacházím ještě tóny sherry a sladkého koření. Ke konci jsem také konečně schopen pojmenovat jeden z vjemů, jsou to sušené meruňky v bílé čokoládě.

Chuť příjemně konzistentně navazuje na vůni. Je tu suchý med a slad, cítím trošku suchého sherry. Chuť je lehká a přitom silná i plná, je také hodně svěží. A trošku šťavnatá, možná i trošku hrubá. Nedá se úplně popsat jako jemná ani sladká. S postupem času se objeví víc sladu, také chuť trošku zesládne. Ale jen lehce. Zesílí také ovocné tóny, zde cítím hlavně citrusy a broskve.

Když se koukám do poznámek, tak dozvuk v lecčem připomíná spojení vůně i chuti. Ze začátku je tu sušené ovoce a sladký slad, později zesílí svěží a nesladké citrusy. A ke konci se projevuje ještě suchá dřevitost a opět kombinace tropického ovoce a broskví.

Celkově se dá whisky popsat jako plná, ale jednodušší. Je trochu nezvyklá, proti konkurenci ale ne dost speciální. Je dobrá a pitelná, oproti okolí zas ne dost dobrá. Této whisky zařazení do degustace spíše ublížilo, protože ona opravdu není nezajímavá a špatná. Jen se kolem ní objevili samé bomby. Je svěží a příjemná, chutnala mi. Jen bohužel asi zmizí ve vzpomínkách.

Jak si vedla celkově? Tak nějak průměrně. Známka 2,28 svědčí o tom, že je to moc dobrá whisky. Ale také že spoust jich byla lepších, zajímavějších nebo zapamatovatelnějších. Konkurence ve flightu tu byla prostě vysoká. A tak zaostává. Zaměřím se tedy alespoň na chutě, kterými se oproti nim ukázala jedinečná. Když nakouknu do zápisků, vidím třeba bílou čokoládu a pomerančovou kůru, pak také ořechy a broskve. Dále pak často slad nebo květiny, také stopy slanosti. S tím já souhlasím, není to špatný soulad více degustátorů. Ani špatná whisky.