Rumový adventní kalendář 2021 – Den 15 – Admiral Rodney HMS Royal Oak

Admiral Rodney je značka rumů ze Svaté Lucie. V loňském kalendáři se objevila HMS Princessa, dnes jdeme o stupínek výš s HMS Royal Oak.

Rumy Admiral Rodney se odvolávají ke stejnojmennému britskému admirálovi a také k Battle of the Saintes, námořní bitvě která se konala mezi ostrovy Guadeloupe a Dominica, nedaleko ostrovů Martinique a St. Lucia. Základní řadu této značky tvoří rumy pojmenované po lodích z této bitvy. Vrcholem trojice je HMS Formidable, rum starý 9 až 12 let a také vlajková loď admirála Rodneyho. Uprostřed se nachází tento HMS Royal Oak, který tvoří rumy 7 až 12 let staré. Tedy, tak to říkají oficiální stránky, kalendář totiž na svých jednou tvrdí 6 až 12 a podruhé 5 až 9. A taky se jim zde opakuje dvakrát stejný odstavec, dneska neodvedli dobrou práci…

Rum je pálen z melasy na tradiční Coffeyho koloně a zraje pouze v sudech po bourbonu. Všechny tři rumy se ředí na 40 %. Vedle pak ještě stojí Officer’s Releases N° 1.

Vůně je silná a plná přijemně nasládlé dřevitosti. Je tu také jemné koření a trocha nasládlého ovoce, v pozadí pak stopa bonbonů. Dřevo a koření se tu pěkně kombinuje, celkově je vůně jemná a možná trošku méně výrazná.

V chuti je rum silný a výrazný, plný sladkého dřeva doplněného medem a kořením. Časem se chuť postupně rozvíjí, objeví se sušené ovoce, kakao a čokoláda. Dřevité tóny zde působí ovocně, je to takové třešňové dřevo. Chuť je jemná, trošku sladší a svěžejší. A možná ke konci lehoulince pikantní.

V dozvuku se kombinují stejné chutě, jen možná přijdou v jiném pořadí. Začíná sušeným ovocem a kakaem, přesune se k čokoládě a sladkému ovocnému dřevu. A na konci přijde ještě více čokolády. Celkově je také trošku sladčí, než byl můj dojem ze zbytku rumu.

Royal Oak je dobrý a pitelný rum, pěkně výrazný i plný. Je silněji dřevitý, ale sladší. Až by možná té sladkosti mohlo být krapítek méně, aby se ostatní chutě mohli více projevit. Ale ano, chutnal mi i tak. Mám tedy ochutnané 3 základní rumy, někdy bych se chtěl podívat na Formidable a Officer’s Releases.

Jako bonus u těchto rumů beru jejich láhev. Je velmi bytelná a těžko převrhnutelná, ideální pro popíjení na palubě lodi. Nebo jako pěkné těžítko.