Rumový adventní kalendář 2021 – Den 14 – Arcane Extraroma

Rumy Arcane jsem již dříve zahlédl, bylo to takové přístupnější agricole. Jsou to rumy z Mauricia, vyrobené z čerstvé třtinové šťávy. Tak si jdu nyní po letech zopakovat Extraromu.

Na Mauriciu se produkuje cukrová třtina a rum již přes 200 let a rumy Arcane by měli být typickými zdejšími rumy. Pod touto značkou se schovávají ovocem ochucené “Rhums Arranges” a poté 4 různé rumy. To jsou bílý Cane Crush, Flamboyance z třešňových sudů, zlatý Delicatissime a nakonec tato Extraroma. U ní se nyní neuvádí věk rumu, bývala ale původně dvanáctiletá. Zrát by měla systémem solera a pokud jsou popisky na eshopech správné, před lahvováním je rum obohacen sirupem z tmavého třtinového cukru. V láhvi má pak 40 %.

Vůně je od počátku hodně sladká. Tak sladká, že první asociaci nemám Mauricius, ale A.H.Riise. Ony tomu pomáhají také velmi podobné želé a citrusů. Cítím tu prostě kombinaci vegetace a želé, citrusů, bonbonů a zvláštního koření. Ta vůně zvládá být najednou svěží i ulepená.

Chuť je hutná a sladká, ulepená ale zůstává svěží. Je tu hodně želé, ale taky agricole vegetace, jsou to citrusy a zeleň. V pozadí je lehká pikantnost.

Dozvuk je opět svěží i sladce ulepený. Je tu stejná kombinace citrusového želé, zelené vegetace a koření, přidají se ale stopy dřeva a hořkosti. A hlavně je méně sladký než vůně a chuť.

Pokud se něco Extraromě povedlo, tak být jiná. Je to zvláštní rum, kombinace agricole tónů a stylu A.H.Riise. Prostě asi agricole likér, něco co mi teď ale přijde jako zbytečné. Když budu chtít slaďák, tak budu hledat jinde. Kdyby jste stejně chtěli ochutnat tento agricole slaďák, tak je k dispozici na Warehouse1.

Zajímavé je srovnání s mým minulým ochutnánám, které proběhlo před několika lety, to byla Extraroma ještě 12 yo. Tehdy mi přišla bohatší, kromě želé a citrusů jsem našel například ořechovost, tropické ovoce i sladkou dřevitost. A rozhodně mi ten rum nepřišel tak moc sladký.