Rumový adventní kalendář 2021 – Den 13 – Pusser’s Original Admiralty Blend

Pusser’s, asi nejznámější značka navy rumů. Zatímco já si doma užívám hlavně jejich „historický“ Gunpowder Proof (který jsem i recenzoval zde) a někde tu mám schovaný i vzorek již nevyráběného Overproof, tento je aktuálně základní láhev značky. Na něj jsem recenzi ještě nedělal, takže i toto okénko kalendáře docela vítám.

Pusser’s je ve své podstatě tradiční rum britského královského námořnictva. Název tohoto rumu a celé značky pochází od Pussera, pojmenování námořníka, který vydával příděly rumu. Tento rum je silně inspirován původních specifikací námořnictva, destiluje se kotlíkově v Guyaně z melasy z oblasti Demerara a základem destilace je zde dvojitý dřevěný pot still Port Mourant. Poté zraje ve vypálených sudech po bourbonu minimálně tři roky v tropickém klimatu. Tento základní blend se ředí na 40 % (Gunpowder Proof má 54,5 %).

Ve vůni je zvlášť znát silný a výrazný karamel, za ním pak sladké koření a nesladká rumovost. Z dalších tónů pak lehká lékořice a stopy sladkého sušeného ovoce. Někde v pozadí je trocha nahořklého karamelu. Vůně je jemná, ale i přes svou bohatost plošší.

Chuť je lehká a jemná, opět je zde výrazný karamel. Silněji je tady sušené ovoce, s ním se objeví čokoláda a nesladké dřevo. Rum je pikantní a působí hodně málo sladce. Při delším popíjení se ukážou trošku hrubší tóny kávy doplněné troškou bonbonové svěžesti.

Dozvuk je nesladký a svěží, nejvýrazněji je zde koření. Poté přijde dřevo a káva s lékořicovou větrovostí. Bokem jsou stopy hořkosti a čokolády.

Pořádně nevím, co si o tomto rumu myslet. Očekával jsem slabší verzi Gumpowderu, ale je to vlastně dost jiný rum. Třeba je znatelně méně sladký než Gunpowder. A ten je i na svých 50+ % dobře zvládnutelný, tento mi zase při 40 % přijde trochu ostrý. Tento je také překvapivě bohatý v chuti, je výrazný a specifický. Gunpowder mi přeci jenom přijde zajímavější, vybalancovanější.

Admiralty blend je zajímavým rumem a jsem rád za ochutnání. Své místo si určitě najde, já si ho ale pořizovat nebudu. Ať už se rozhodnete ochutnat kterýkoliv, jsou k dostání například na Warehouse1.