British Navy Pusser’s Rum 54,5% Gunpowder Proof

Pusser’s je ve své podstatě tradiční rum britského královského námořnictva. Název tohoto rumu z Guyany, tedy „Gunpowder Proof“, vychází ze staré tradice označující tak silný rum, že střelný prach v něm namočený stále hoří. V této síle se vydávaly příděly rumu až do roku 1970. Pusser název pozice námořníka, který ten rum vydával – odtud jméno celé značky. Pod tímto označením jsou pak prodávány slabší (40 a 42%) i vyzrálejší (15 yo, 50th Anniversary) kousky. Co koukám, tak silnější 75 % overproof už se nevyrábí.

Tento rum už jsem před degustací ochutnával dvakrát. A můžu říct že je pořád stejně dobrý.

Ve vůni jsou nejsilněji cítit dvě složky, karamel a sušené ovoce. Když se sklenička za chvíli vydýchá, karamel bych popsal jako spálený a v sušeném ovoci jsem rozpoznal švestky a meruňky. Z dalších vůni se pak dá najít ještě tabák, rozinky, dřevo a lehce i koření.

Chuť je silná a sladká. Nabízí přesně totéž co vůně – spálený karamel a sladké sušené ovoce. V puse se zdá, že ještě sládne, ale zároveň je cítit „suchost“ alkoholu.

Dozvuk je sice trochu ostřejší, ale to se nese zároveň s jeho sílou a výrazností. Působí stejně sladce jako vůně a chuť, k sušenému ovoci a karamelu se zde navíc přidává sladký med.

V rámci degustace se od rumů z Jamajky velmi liší, je znatelně sladší a má jiný chuťový profil. Samostatně je to silný a dost dobrý rum. Já ho rozhodně doporučuju jako snadno oblíbitelného zástupce silných rumů.

Aktuální nabídka značky