PRASK22 06 – S.B.S Jamaica NYE-WK 2020 PX

Rumy S.B.S jsou sérií od mě známých Dánů ze společnosti 1423. Od nich tu mám například rumy Esclavo/Patridom či Compañero, dělají i rumy Cristóbal nebo Rammstein. Ale recenzi jednoho jejich S.B.Ska tu mám na stránkách poprvé, jako rum s číslem 6 z našeho slepého společného adventního kalendáře z roku 2022.

S.B.S znamená Single Barrel Selection, je to série rumů stočených pouze z jednoho sudu, prostě Single Cask. To znamená, že každá verze je a bude limitovaná a zároveň jedinečná. Díky velkému množství různých lahví série S.B.S není tak úplně „sběratelská“ ani není investiční. Jsou to výtečné rumy na pití, rumy které je obrovská škoda neotevřít.

Tento konkrétní rum pochází z Jamajky, z palírny New Yarmouth. Jak je v této oblasti zvykem, rum je to melasový, divoce fermentovaný a destilovaný na kotlíkovém přístroji. Je označen jako NYE-WK, kde první půlka jednoduše označuje palírnu New Yarmouth. Druhá půlka je ale zajímavější, WK (zkratka z Winston Kennedy) je označení nejvíce esterového rumu, který je na Jamajce legální vyrábět. Rumy takto označené by tak měli mít úroveň esterů mezi 1500 a 1600 gr/hL AA.

Foto od majitele lahve

Rum byl destilován v roce 2020 a stočen v roce 2022, je tedy pouze dva roky starý. Jenže on celé dva roky ležel v jednom jediném sudu, v sudu po velmi sladkém sherry PX (tedy odrůdy Pedro Ximenez). A vzhledem k tomu, že tyto rumy ochutnávám i jako nestařené, dva roky by mohli bohatě stačit. Lahví vzniklo pouze 182, neředěná síla je tady 58,3 % alkoholu.

Už první přivonění na mě křičí „estery“. Je tu ohromná ovocnost, je tu velká nálož růžových žvýkaček. Dále pak zajímavé koření. Vystupuje například skořice, ale jinak bych ho popsal asi jako koření do perníku. Když se vůně ještě více otevře, objevují se těkavé tóny, například lepidlo. A nějaká zelenina k tomu. Celkově je suchá a až trochu pálivá. Asi je tu i sladkost, přebitá ale zbylými dojmy. Můj první odhad už podle vůně je Long Pond TECA. Jamajku a brutální nálož esterů jsem ale poznal bezpečně.

Chuť je plná a suchá, zároveň ale sladká a silně šťavnatá. Je hodně silná a hřejivá, taková lehce pálivá až vysušující. Ale přitom není vůbec ostrá, možná jen taková škrabavá. Co se popisu chutě týče, pokračuje zde stejná skupina jako byla už ve vůni. Tedy sladké žvýkačky, ovoce, skořice a perníčky.

Foto od pořadatele

Dozvuk takového rumu nepřekvapí. Opět je tady ovoce a sladké žvýkačky, přidají se zeleninové tóny, které se neprojevily v chuti. Místo koření se ale objevuje spíše náznak čokolády. Estery už jsou zde umírněné, oproti chuti je dozvuk jemný.

Tento rum je jednoduše sladká esterová bomba, hromada sladkého ovoce a žvýkaček, těkavé lepidlo, a tak dál. Konkrétně PX jsem zde necítil, ale také nehledal, chutě zde splynuly dohromady. Krátce řečeno, tyhle rumy já opravdu můžu,