PRASK22 07 – Zacapa Reserva Limitada 2019

Zacapa je velmi známou značkou rumů, v Čechách dost oblíbenou. Dokonce často známou jako synonymum pro prémiový rum. Já tu mám jen recenzi jednoho z jejich méně obvyklých kousků, Zacapa Straight from the Cask. Pil jsem ale i Limitady 2014 a 2015, Edición i Etiquetu Negru. Možná je čas je sem také doplnit. Teď ale k Reservě Limitadě 2019, slepému vzorku číslo 7 z našeho slepého společného adventního kalendáře z roku 2022.

Rumy Zacapa pocházejí z Guatemaly a fungují pod dohledem master blenderky Loreny Vásquez. Značka byla vytvořena v roce 1976 při příležitosti oslav 100 let od založení stejnojmenného města. Rum se v Industria Licorrera Guatemalteca ale produkuje už od roku 1914. Rumy Zacapa se nevyrábějí z melasy, používá se zde vylisovaná šťáva z cukrové třtiny. Ta se jen povaří, aby se zbavila části vody a déle vydržela. Fermentace trvá 5 dní a používá se kmen kvasinek získaný z ananasů. Po destilaci jsou rumy uloženy do sudů a nechávají se zrát ve vysoké nadmořské výšce 2000 metrů nad mořem. To zpomaluje stárnutí a zmenšuje úbytek rumu.

Foto od pořadatele

Jejím nejznámějším (a pro většinu lidí jediným známým) rumem je Sistema Solera No. 23. Dřív byl tento rum označován jako starý 23 let, jedná se ale jen o nejstarší složku. Vzhledem ke staření systémem solera obsahuje tato láhev rumy staré od 6 do 23 let.

Reserva limitada je ročníková edice, vydaná vždy v jeden rok v omezeném množství. V roce 2019 tedy vyšla zatím poslední z nich, který představuji dnes. Nejprve jsou vybrané nejlepší sudy z klasických zásob, aby rum poté ještě na konci zrál v sudech po sladkém víně odrůdy Moscatel. Stáří tohoto rumu je tak 6 až 24 let a lahvuje se v síle 45 %.

Ve vůni je hodně karamel, pak nacházím kávu a sušené ovoce, postupně zesilují tóny sladkého vína. Už na první přivonění je to jasný španělský styl rumů. Když nechám vůni otevřít, objevuje se toho ještě víc. Například větrovost a bylinky, až lehce taková zubní pasta. Zesiluje také hutnost a sladkost, nacházím i trochu zatuchlost. A málem bych zapomněl ještě na jemné dřevité tóny.

Foto od majitele lahve

To chuť už je hodně sladká. Tvoří ji rozinky a sladké víno, je tady sušené ovoce a sladká dřevitost. A k tomu trocha koření. Celkově je dost plná a také je hodně jemná.

Dozvuk je pak vcelku jednoduchý a neohromující. Cítím skoro jen sušené ovoce, nejvíce rozinky. A okolo ještě stopy dřeva.

Tady bylo těžké poznat konkrétní rum. Je to jasný španělský styl, nejspíš trochu doslazený rum a k tomu sudy po sherry nebo víně. Ale napadali mě spíš rumy od dominikánských Oliver a Oliver, nebo třeba styl Dos Maderas. Na Guatemalu jsem asi zapomněl, nebo si možná Zacapy pamatuji méně sladké.

Hodnocení? Jde to. S tímto rumem by se dalo skamarádit, určitě v sobě skrývá ještě trochu víc, než ukázal jen při této krátké příležitosti. Ale je to rum, co patří do své kategorie a ničím speciálním nevybočuje. A ať si každý rozhodne, jestli je to dobře nebo špatně. Pokud chcete ochutnat jen vzorek, tak koukněte na DramRoom, kde je skladem.