PRASK22 08 – Havana Club Gran Reserva 15 Años

Foto od majitele lahve

Slepý vzorek číslo 7 z našeho slepého společného adventního kalendáře z roku 2022 my trochu zamotal hlavu. To asi proto, že jsem zástupce kubánských rumů v této sestavě nečekal.

Havana Club je nejznámější značkou kubánského rumu, postavená na místní tradici výroby rumu už od roku 1878. Pro výrobu se zde používá kubánská cukrová třtina, rumy většinou zrají v sudech po bourbonu. Zatímco většina jejich rumů je určena spíš do barů, má značka i své exkluzivní kousky. Ten nejexkluzivnější jsem už ochutnával i recenzoval, byla to Havana Club Máximo Extra Añejo. Teď jsem ochutnával něco řádově levnějšího, pořád ale patřícího do prémiové nabídky značky.

Havana Club Gran Reserva 15 Años (nebo prostě jednoduše Havana Club 15) je blendem různých rumů ze zásob značky. Všechny jsou ale ze sudů z amerického dubu a zrály v tropickém podnebí Kuby alespoň patnáct let, je to tedy poctivý patnáctiletý rum. Horké a vlhké prostředí společně s velkým odparem pak prý tvoří výjimečně suchý rum. Stejně jako většina rumů značky, i tento má v lahvi sílu 40 %.

Foto od organizátora

Vůně začíná ořechově, jsou tu silně mandle. Až to lehce připomíná marcipán. Hned za nimi je káva a nugát, pak také sušené ovoce. Nepřekvapivě nejvíce rozinky. Za těmito běžnějšími tóny pak cítím ještě tabák. Celkově působí sladce, ale ne až tak moc. Takže je vůně možná jen nasládlá.

Chuť je velmi jemná, až mě trochu překvapilo, že není moc výrazná. Opět jsou tu mandle i jiné ořechy společně se sušeným ovocem. Cítím zde rozinky a sladké dřevo, také nějakou zatuchlost a hutnost. S nimi pak špetku marcipánu a v pozadí ještě želé bonbony. Při delším přechutnávání už jen zesiluje dřevitost.

Oficiální foto značky

Dozvuk je pak plný sušeného ovoce a sladkého dřeva, znatelně tu cítím i želé bonbony. Celkově působí nasládle a aromaticky.

I u tohoto rumu si říkám, že to není vůbec špatné. Pořád je to trošku sladší styl rumu, je ale méně sladký než byla Zacapa z předchozího dne. On je to prostě poctivý a nedoslazený rum ve „sladkém“ španělském stylu. Pro mě osobně je tu ale cena za láhev zbytečně vysoká, na to co nabízí. Celá se dá koupit například na WH1, pokud vám na ochutnání stačí vzorek, tak lahvička se za mnohem příjemnější cenu dá koupit na DramRoomu.