Plantation Vintage Venezuela 2010

Tento rum je nejnovějším přírůstkem rumové značky Plantation do jejich dlouho běžící Vintage série. Té jsem se tu na stránkách ještě nevěnoval, má zde jen řádku recenzí rumů ze základní nabídky Plantationu, nebo pak z vyšší série Single Cask. Tak snad se nikdo nebude zlobit, když začnu představením série Vintage. Kdo chce, může přeskočit až přímo na recenzi.

Nejprve to byly ročníkové rumy, vyráběné ve větším množství a ve sjednoceném dizajnu. První verze, kterou osobně pamatuji, měla na etiketě obrázek mapy země, každá láhev také měla vlastní barvu. Tou byl vyveden text na etiketě, byl tam také tenký barevný proužek. A ještě ve stejné barvě i pruh přes vršek lahve, který se zachoval až do dnešních dní. Stejně tak jako oplet lahve.

Později edice prošla změnou grafiky. Barevný proužek se oddělit, byl mnohem širší a výraznější. To bylo v podstatě zachováno až do současnosti. Etikety byly víceméně sjednoceny, objevuje se zde obrázek sudů, palem a budov. U každého státu se pak mění stavení, také je etiketa jemně podbarvena určenou barvou. Poslední tyto lahve vyšli v roce 2019.

V dalším roce ale došlo ke změně, Vintage série se posunula na vyšší úroveň. Byla omezena šíře nabídky jednotlivých státu, také se zmenšili produkované objemy a zvýšil průměrný obsah alkoholu.

V roce 2020 tedy vyšlo postupně 6 nových lahví: Fiji 2005, Jamaica 2003, Barbados 2011, Peru 2006, Trinidad 2009 a Australia 2007. Tato série měla na etiketách džungli a tropické ptáky, zde se jim obecně říkalo papoušci.

Po krátké pauze pak začala v roce 2022 vycházet další série, podle obrázků na etiketě pojmenovaná jako „podmořská“ Zde se stihlo představit pět lahví: Barbados 2013, Fiji 2009, Panama 2008, Jamaica 2007 a Guyana 2007. A pokud mohu soudit, v této sérii pokračuje i dnešní Venezuela 2010, ke které se tak konečně dostávám.

Pokud se nepletu, Venezuela nebyla v nabídce Plantationu už hodně let. Poprvé a naposledy jako Vintage rum z úplně původní edice. Dokonce to byl ročník 1992, láhev pak vyšla v roce 2002. Takže je to takový návrat po dvaceti letech.

Já tuto láhev osobně nikdy neviděl, podle obrázku vypadá, že má ještě starší dizajn, než mé první Plantationy. Teď už ale vzhůru k celkově druhému rumu z Venezuely pod značkou Plantation.

Dnešní rum tedy pochází z venezuelské Destilerie Sofa. Je vyroben z melasy a po krátké (2-3 dny) fermentaci byl vypálen na koloně. To se stalo v roce 2010, rum poté zrál 12 let v dubových sudech.

Prvních 8 let je klasických, rumy zrály v tropickém podnebí ve dvacetidvou dvěstělitrových sudech po bourbonu. Rumy poté byly převezeny do Francie, kde ve sklepích Maison Ferrand zrály další 4 roky. Zde použité sudy pro druhé staření mají objem 400 litrů a jsou předtím používány pro zrání cognacu. Finální síla rumu, ve které je nalahvován, je 52 %. Rum nebyl nijak upravován, doslazen nebo dobarven. Uvedeny jsou i hodnoty obsažených těkavých látek a esterů, jsou ale velice nízké a u tohoto stylu rumu i nedůležité

Důležité určitě je, že Venezuela se zařazuje ještě do podmořské série. A také tuto sérii zakončuje. Nám tedy nezbývá čekat, s čím přijde Alexandre Gabriel příště.

Vůně je silná a aromatická, je ale vlastně dost lehká. Nejvíce cítím nasládlou dřevitost, dost mi připomíná lakované dřevo. Pak také dost kořenitosti, vystupuje nejvíce asi hřebíček. Když nechám vůni rozvinout dál, začínají vystrkovat růžky stopy kakaa a kokosu. Když ji nechám zkoncentrovat, objeví se zas sladší citrusové a nugátové tóny.

Chuť je konzistentní, po ochutnání dostávám dost to, co jsem již cítil v nose. Je nasládlá a hodně aromatická. Je tady lehce čokoláda a k ní hořké kakao, také je zde spousta nasládlého dřeva a hodně koření. Celkově chuť vypadá suše a pichlavě. Po dalších ochutnáních cítím v ústech i stopy kokosu, také kakaový dojem více zesiluje. A konečně začínám objevovat i jemné cognacové tóny, možná se stopami mandlí.

V dozvuku je dřevitost lehčí a menší, silněji se zas ukazuje hořká čokoláda. A k tomu spousta pikantního koření. Dozvuk je tak kořenitě nasládlý a příjemně hřejivý. Objevují se zde i lehké ovocné tóny, nejvíc asi pomeranče.

Tohle se Plantationu povedlo, Venezuela je poctivý a krásný rum. Je znát, že není nijak doslazená. Není díky tomu tak hladká, o to čiřejší je ale chuť. Nejprve mě napadlo srovnání s mladšími kousky od Rum Sharku – konkrétně Belize a Dominikánská republika. (Venezuelu od rum Sharku tu ještě nemám, abych je porovnal mezi sebou.) To jsou silné a intenzivní rumy, které obsahují chutě známé hlavně ze sladkých rumů. Nejsou ale nijak doslazené, naopak jsou suché. V této Venezuele nacházím podobný styl.

Venezuela je docela daleko od základních rumů Plantation. Je to intenzivní kousek v plné síle, jen nasládlý a hodně kakaový, kořenitý a dřevitý. Na rozdíl od single cask série, zde už není třetí staření, musí nám stačit jen to dvojité, typické pro Plantation. A ono to stačí. Cognacový sud chuť rozhodně zaoblil a obohatil. Docela by mě zajímalo, co by s tímto rumem udělalo prodloužení tohoto druhého staření. Ale i bez toho se pořád jedná o příjemný a pitelný kousek, jen už určený pro trochu pokročilé rumaře. Kdo si zase užívá jen sladšího stylu například 20th Anniversary nebo blendů z Barbadosu, mohl by tímto rumem být překvapen. Já budu doufat, že pozitivně, a že se například stane dostupným přechodem na serióznější kousky.

Pokud máte zájem o tento již prémiový rum, tak jde aktuálně na trh. Z původních 22 sudů je po 12 letech jen několik tisíc lahví, pořád by ale měl být sehnatelný. Do Čech právě míří 300 lahví, které budou k dostání na eshopu Warehouse1 za cenu 1890. A já děkuji Carole Duplaine za získání vzorku na předčasné ochutnání.