Plantation SC2018 Multi Islands XO Coteaux du Layon Wine Cask

Dalším recenzovaným rumem od Plantationu je tento Single Cask, který patří do edice roku 2018. Z této edice jich porovnávám 7, zároveň zpracovávám i ročník 2019 a začínám ochutnávat rumy z roku 2020.

Tato láhev je označena Multi Islands, protože obsahuje rumy z více zdrojů, konktrétně z Barbadosu a Jamajky. Barbadoské rumy pocházejí z z West Indies Rum Distillery, jamajské rumy z palíren Long Pond a Clarendon. Řekl bych, že tyto palírny jsou pro Plantation typické. Všechny rumy jsou melasové a byly destilovány buď kotlíkově nebo kolonově. Na Barbadosu se používá fermentace dlouhá 3-4 dny, na Jamajce je znatelně delší – 4 až 14 dní.

Tento rum nemá jasné označení věku a ani ročníku, tropické staření v sudech po bourbonu trvalo několik let. Poté následoval 1 rok staření ve Francii v sudech po cognacu a 1 rok staření v sudech po víně Côteaux du Layon.

Kolekce SC 2018

Côteaux du Layon je chráněné označení původu pro sladké bílé víno pěstované ve Francii v údolí Loiry. Pěstuje se zde odrůda Chenin blanc a hrozny se často sklízí ve velmi zralém stavu (nebo až usušené sluncem) a napadené ušlechtilou plísní.

Přiznaný obsah cukru je 10 g/L, rum je bez barvení karamelem a změřený obsah těkavých látek a esterů je 393 a 176 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu). Jamajská složka by zde tedy měla být výrazná.

Vzorky SC ročníku 2019 v popředí

Vůně je aromatická a méně sladká, celkově spíše slabší. Je ale plná a jemná. V popředí je sladké dřevo a koření se stopami medu, v pozadí pak sladké víno. Při delším ochutnávání se vedle sladkého vína objevují tóny suššího vína a muškátu s ostřejší čokoládou a aromatickou medovostí.

Chuť je ze začátku nasládlá, časem ale hodně sládne. Je zde sladké pikantní koření a hutné víno, v další vlně přijde sladší dřevo s medem a svěžím ovocem – kiwim a angreštem. Působí v ústech hutně a hřejivě, jen trošku nezvykle.

Dozvuk je sladký už od počátku, plný sladkého vína a dřeva. V pozadí je troška čokolády, ostrá sladkost a opět se objeví pichlavé kiwi.

Tento Plantation je příjemný, sladce vínový a pikantní rum. Samostatně mi docela chutnal, v porovnání s dalšími SC ale nevyniká.