Hampden Estate

Součástí červnové degustace byl i jamajský Hampden Estate. Pocházející z jedné z nejzajímavějších palíren na Jamajce, většina jejích rumů je ale prodávána nezávislými prodejci. Pod svojí značkou prodávají pouze dva jednoduše pojmenované rumy – Hampden Estate a Hampden Estate Overproof. Oba jsou si velmi podobné, liší se nicméně v procentech alkoholu – 46% a 60%.

Tyto rumy jsou 100% transparentní, vše co potřebujete vědět, najdete na etiketě. Jsou nedobarvované a nedoslazované, vyráběny pouze pomocí extrémně dlouhé divoké fermentace a destilovány v kotlíkových přístrojích. Mají vysoký obsah esterů a zrály 8 let na Jamajce.

Už podle vůně mohu říct, že to bude krásně jemná Jamajka. Je výrazná a velmi jemná, je cítit svěží ovoce. Opravdu spousta ovoce, citrusy, nezralé ovoce a k tomu stopy zeleně.

Chuť je plná a silná. Jde do sucha a je nesladká. Je tu cítit taková kovovovost, kterou už jsem cítil u jiných rumů z Hampdenu. Nejsilnější složka je svěží ovoce, takové spíše nezralé. Dále pak suché dřevo. Celkově je sladce pikantní.

Dozvuk se nese na naprosto stejné vlně jako chuť, dominuje nesladké ovoce a nezralé dřevo, objeví se už zmiňovaná kovovost. Je velmi výrazný a dlouhý, jak se na správnou Jamajku patří.

Pro mě je Hampden Estate zajímavý a výtečný rum, rozhodně ho doporučuji. Když porovnávám s poznámkami ze silnější overproof verze, zjišťuji, že zde kromě přidaných % jsou si docela podobné. Pokud si tedy vyloženě nepotrpíte na silnější pití, volil bych i z cenových důvodů spíše slabší základní verzi. Pokud zvládáte silnější rumy, Overproof sebou přinese víc chuti.

Kde koupit rumy Hampden Estate? Například na Warehouse1, Bestdrink, případně lze koupit vzorek na Dramroom.