Rumový adventní kalendář 2021 – Den 12 – Ron La Progresiva de Vigia 13

Co se týče nových značek nebo rumů, které jsem ještě nepil, je letošní kalendář zatím slušný. Tento je pro mě zatím neznámý, proužek dole ale ihned prozrazuje Kubu. A 41 % na obalu snad předvídá, že se z ní objevilo něco zajímavého.

Tato značka patří mezi ty nové, do světa se jejich rum dostal v roce 2019. Stojí za ním Bodega Vigia a byl namíchán ze zaprášených sudů plných kvalitního a stařeného produktu tak, aby ukázal luxusní kubánský rum. Tento La Progresiva 13 byl namíchán ženskými rum maestros a má být suchým a elegantním rumem na úrovni dobrého koňaku nebo vzácné whisky. Podle stránek kalendáře by se mělo jednat o 13 let starý rum, i když na láhvi to kromě třináctky (číslovky bez věku) napsané není. Kromě této 13 je pod značkou pouze jeden další rum, La Progresiva 500. Toho bylo z rumů starších 20 let namícháno 500 lahví k výročí 500 let založení Havany.

Ve vůni je výrazné a silné (ale jemné) dřevo. K němu je tam lehké koření, svěží vegetace a želé bonbony. Když se rumu věnuji déle, nacházím lehounká zemitost a trošku větrovost. Jak jsem ji jednou našel, už se jí nezbavím, čím dál tím víc se mi do hlavy dostává máta. Velmi mi to připomíná čaj touareg – lehký zelený čaj, marocká máta a cukr. I když tady je místo cukru spíše med. Vůně je tak celkově příjemně plná a jen lehce nasládlá.

Chuť začíná, kde vůně končila. Nejvýrazněji tu je znát silný med (působí ale méně sladce), až za ním jsou tóny lehkého dřeva, svěží vegetace a želé bonbonů. V pozadí se schovává ještě více medu, troška dřevitého koření a opět máta. Celkově je rum v chuti šťavnatý a intenzivní, chutná moc pěkně.

Dozvuk přinese kombinaci intenzivního nasládlého dřeva, silného medu a sladkého koření. V druhé vlně jsou pak sladké bonbony, mátová svěžest, lehká vegetace a lehounká zemitost. Po delší době od napití, ve chvíli kdy ostatní chutě již zmizí, se objeví vlašské ořechy a troška tmavého karamelu.

Tak tohle se povedlo, opravdu asi jeden z nejzajímavějších Kubánských rumů. Nezvykle nesladce medový s intenzivní ale jemnou dřevitostí. Je silný a plný chuti, zůstává lehký a jemný. Tento rum mi sedl a zachutnal, když ho pak hledám na internetu tak nacházím cenu mezi 900 a 1100. A to bych za něj byl ochotný dát bez problémů.