Rumový adventní kalendář 2021 – Den 11 – Rum Nation Peruano 8 yo

Značku Rum Nation znám docela dobře, pár kousků už jsem ochutnal, jak v minulých kalendářích, tak i mino ně. Na jejich rum z Peru jsem ale ještě nenarazil, mám tedy nyní příjemné očekávání.

Tento rum byl vyroben na severu Peru, ve stejném stylu jako se zde rum začal dělat na začátku minulého století. Je to rum klasického španělského typu, pálen na skotské koloně z melasy z místní cukrové třtiny. Staření je podobné metodě solera, používá se velké množství sudů a míchání a pro tento rum trvá 8 let.

Vůně je hodně silně kakaová a čokoládová. Je jen lehce sladká a docela jemná. S dalšími tóny přijde kakaové máslo, lehké dřevo a koření. Po nadýchnutí se trošku objeví i těžší tóny sušeného ovoce a vína.

Chuť mě baví od začátku, je silná a výrazná. Je zde hodně kakaa, s ním čokoláda a sušené ovoce. Jsou to samé sladké tóny, ale rum je to vlastně nesladký. Je také pěkně hutný. Z dalších tónů se zde objevuje ještě zemitost a stopy dřeva a koření.

Kakao a čokoláda jsou i v dozvuku, zde působí trochu více sladce. V pozadí je lehce sušené ovoce. Dozvuk je silný a dlouhý, užívám si ho.

Tento rum není komplikovaný, ale to je asi jeho jediná slabina. Je hezky výrazný a dobře chutná. Je prostě dost dobrý, povedl se a chutnal mi. Myslím si, že Peruano bude chutnat spoustě lidem, máme tu další úspěšný zářez pro značku Rum Nation.