RFCAK22 01: CDI Guyana 2007

Po zpracování recenzí rumů z PRASKu (tedy prodlouženého rumového adventního společného kalendáře) se konečně dostávám (po prvním dánském 24 days of rum) ke třetímu a poslednímu rumovému kalendáři z minulého roku. RFCAK je tedy adventní kalendář od Rum Friendly Clubu, kalendář který je zpracovaný na výtečné úrovni po všech stránkách. Tedy včetně lahviček, kartiček, skleničky nebo celé krabice.

Compagnie des Indes je nezávislý rumový bottler, o kterém v tomto kalendáři ještě několikrát uslyšíme. Kromě základních blendů, několika edic a třeba spiced rumu se pak věnují hodně i single cask plněním. A těm se mi budeme věnovat přednostně. První den RFCAK je totiž zastoupen přesně takovým single caskem. Samotná společnost byla založena roku 2014 ve Francii, rumové zkušenosti ale předtím zakladatel Florent Beuchet nabral v USA. Ideou byla již dávno zaniklá Britská Východoindická společnost, která dovážela z daleka všemožné komodity, včetně rumu. A tak i nová Compagnie des Indes dováží rumy ze všech koutů světa.

Tento single cask byl stočen exkluzivně pro Dánsko. Rum pochází z Guyany, konkrétně (a nepřekvapivě) z palírny Diamond. Vypálen byl v roce 2007 z melasy a stočen byl ve věku 11 let. Posledních 12 měsíců strávil finišováním v jiném sudu, konktrétně v sudu po armaňaku. Tedy stařené francouzské vínovici, brandy která v mnohém připomíná známější cognac. Rum poté není upravovaný ani doslazovaný, výsledkem je 483 lahví o síle alkoholu 60 %.

Vůně je lehčí a lehce nasládlá. Je tu jemná dřevitost, také dost ovoce a želé bonbonů. Postupně houstne a koncentruje se, objevuje se větrovost a perníkové koření.

Chuť je hutná hned od začátku, také je jen málo sladká. Působí silněji než ve vůni, vlastně je opravdu silná a výrazná. Také je pikantní a trošku i šťavnatá. A ještě působí svěže. Cítím zde to co ve vůni, nejvýrazněji želé bonbony. S časem chuť sílí, je pak až ostrá. Ruku v ruce s tím jde trochu i větrovost.

Dozvuk pokračuje s želé bonbony, jinak se ale docela liší. Je tu koření, tady ale zároveň s dřevitostí. Je šťavnatý a pikantní, překvapivě se ale objeví větší sladkost. Jsou tu také tóny připomínající agricole rumy, cítím zde náznaky pálenkovosti a lehce i bylinky.

Tohle je zajímavý rum. Rozhodně je silný a výrazný, to já mám rád. Jen škoda že je ho tak málo, ochutnal bych ho rád víc. Jako vykopávací rum tohoto kalendáře rozhodně nasadil vysokou laťku.