Advent 2022/09 Ron Cartavio XO

Ron Cartavio je jedna ze značek, které už jsem sice viděl, ale nikdy jsem jí nevěnoval pozornost. Po ponoření se do starých poznámek zjišťuji, že jsem jejich rum už ochutnal – Na Rumfestu v roce 2016 jsem měl Cartavio Solera 12 años. A ten mě moc nezaujal, byl kořenitý se sladšími a hořkými tóny.

Značka Cartavio pochází z Peru, spadá pod stejnojmennou palírnu a společnost Destilerias Unidas S.A.C.. Podle některých zdrojů se také část rumu pálí na ostrově Aruba, stejně ale z peruánské cukrové třtiny. Rumy se v Cartaviu vyrábí z melasy již od roku 1929, vrcholná láhev této značky Cartavio XO byla namícháná poprvé v roce 2009 k oslavě 80 let palírny.

Tato palírna má moderní fermentační provoz, je průběžný s recirkulací kvasinek. Díky tomu má prý největší výnos alkoholu z melasy. Vybavení pro pálení je různorodé, umožňuje kontinuální destilaci i pálení po várkách. Základ tvoří měděný kotlíkový přístroj ohřívaný párou, který má ale i věž pro kontinuální destilaci. V palírně je 14 skladišť s kontrolovaným prouděním vzduchu a vlhkosti, v nich je více než 46 000 sudů.

XO se míchá ze stařených zásob palírny pomocí Solera-Criadera metody, z rumů kolonových i kotlíkových. Rum projde při staření například sudy po bourbonu, nebo sudy z francouzského nebo slovinského dubu. Stáří se označuje jako 18 let a lahvuje se v síle 40 %. Od roku 2020 by měl rum být v novém dizajnu, obsah se ale nemění.

Vůně je hutná a působí docela sladce. Nejprve cítím dřevo a koření, postupně se přidávají tóny čokolády a nugátu. Navíc je zde i náznak tabáku.

To chuť už je sladká dost, je ovšem také hutná. Většinu času působí jemně, občas se objeví lehká pichlavost. A také šťavnatost. Hodně silně zde nalézám rozinky, s nimi pak kandované ovoce a sladké citrusy. Až za tímto ovocem jsou ještě stopy hořké čokolády a náznak dřevitosti.

V dozvuku se navíc silně objevuje káva, dále zůstává hlavně hořká čokoláda. Dost to tak připomíná Kofilu nebo kávové pralinky či Kávenky. Jen v pozadí je pak trocha tónů sušeného ovoce. Je spíše sladší a překvapivě i docela dlouhý.

Tento sladší a kofilový rum není špatný, jen to není můj šálek kávy. Pokud vás popis zaujal, jistě své prezentaci dostojí. Pro mě ale asi není důvod se u této značky zastavovat.