Advent 2022/06 – Carúpano 12 Reserva Exclusiva

V loňském adventním kalendáři se jako novinka objevil nejmladší rum venezuelské značky Carúpano, Carúpano 6 Reserva Especial. Tento až šestiletý rum nebyl špatný, také ale neohromil. V létě jsem pak na Rumfestu v Praze zběžně ochutnával zbytek jejich základní řady, rumy s číslovkami 12, 15 a 18. I zde se ukázalo, že jsou to slušné rumy, nicméně spíše nezapamatovatelné. Tak tu nyní je díky letošnímu kalendáři možnost jejich druhý rum přechutnat v klidu domova. Rok po prvním a půl roku po druhém setkání s touto značkou.

Carúpano 12 Reserva Exclusiva má společný tvar lahve s Reservou Especial, ty jsou obě vyšší a určené spíš do barů. Číslovka 12 zde, jak by se mohlo zdát, neznamená tak úplně věk. V lahvi je totiž směs, která obsahuje až dvanáctileté kolonové rumy. V lahvi je pak rum ředěný na 40 %, tak jako všechny ostatní známé rumy značky.

Vůně je jemná a aromatická, možná lehce alkoholová. Je tady hlavně karamel, s ním trocha koření a jemně i dřevo.

Karamel je silně znát i v chuti, ještě více se ale ukazují nugátové tóny. A s nimi karamelová čokoláda. Chuť je silně nasládlá a docela hutná, zároveň působí jemně a příjemně, velice pitelně.

Dozvuk je pod nadvládou karamelové čokolády, pak pokračuje čokoládou s lupínky a sladkou kávou. Když zmizí intenzita chuti, více se objevují nesladké tóny suchého dřeva a nahořklých vlašských ořechů. A ještě trochu višně v čokoládě.

Tento rum je pěkně pitelný, je jemný a vybalancovaný. Jeho chuť myslím že dobře definuje čokoláda s kousky karamelu. Hodnotil bych ho tak, že například na popíjení k doutníku by byl ideální. Samostatně zase tolik neohromí, hlavně pokud koukáte po výraznějších kouscích.