The Glenlivet 12 yo a Founder’s Reserve

Oficiální foto The Glenlivet

Whisky The Glenlivet patří k nejznámějším single malt značkám na světě. Já jsem ji už představoval v recenzi třech jejich kousků The Glenlivet Nàdurra ze série představující whisky v plné síle a tradičním stylu. Loni jsem pak ochutnával dvě speciality, nezávislý Glenlivet 2007 10 yo SV a tajemný The Glenlivet Cipher. Při procházení poznámek jsem ale usoudil, že základní láhev značky (ač už nějaký čas prázdná) by si recenzi také zasloužila. A k ní jsem přidal ochutnávku vzorku Founder’s Reserve, která se na základní kameny značky zařadila vedle dvanáctileté.

The Glenlivet patří k nejstarším skotským značkám whisky, původní palírna oficiálně vznikla v roce 1824 jako první palírna s licencí podle nového Act of Parliament. Nelegální destilace zde ale probíhala už několik let předtím, majitel George Smith jen chytře využil příznivé legislativní změny a své pálení zlegalizoval. Jako Glenlivet se označovalo více palíren z údolí řeky Livet, je to totiž doslovný překlad jména Glenlivet a v souladu z místní tradicí. V roce 1880 došlo na žaloby a výsledkem soudu se tato značka stala jedinou, která se může jmenovat pouze „Glenlivet“. Ostatní mohly použít toto jméno jen jako přídavek ke jménu své palírny. V roce 1884 se navíc Glenlivet stal The Glenlivet, v podstatě jediným Glenlivetem.

Palírna má ve svém portfoliu například klasickou řadu Speyside single malt whisky s udáním věku i bez něj, od mladých po dvaceti pěti letou. Pak jsou zde další série, třeba zmiňovaná přírodní Nàdurra, tajemné Cipher/Spectra/Code a další. Obě recenzované whisky ale patří k základní nabídce palírny. Což také znamená jejich širokou dostupnost a vcelku nízkou cenu – aktuálně 800 korun za FR a 900 za 12 yo.

The Glenlivet 12 yo má být typickou whisky ze Speyside, měla by být hladká, vybalancovaná a ovocná. Whisky zraje nejprve v tradičních sudech z evropského dubu, pak je přesunuta do sudů z amerického dubu. Ředěná je na typických 40 % a v novém dizajnu značky dostala výraznou zelenou barvu etikety a marketingu. Patnáctiletá whisky má pak červenou, starší kousky už mají design trochu jiný. .

Ve vůni cítím jasné tóny praženého sladu, nejvýraznějším dojmem jsou ale jablka. Nacházím tady zkvašená moštovaná jablka, ale také sladká červená jablíčka a svěží křupavá zelená jablka. Z dalších dojmů bych mohl jmenovat cereálie a slámu, pak také trochu hrušek.

Chuť je jemná a sladká, je hlavně sladová a ovocná. Kromě jablek je zde také trocha sena a slámy.

Dozvuk je ve stejném stylu. Je sladový se senem a slámou, je ovocný. A ještě oslazený troškou medu. Ke konci se objeví i dřevo.

Pokročilého whiskaře tato whisky nepřekvapí. Je to prostě základní ovocně-sladový Speyside. Jak jsem se propíjel lahví, měl jsem pocit že slad nám začíná trochu kvasit. Také na konci bylo méně čerstvého ovoce a naopak se objevily nějaké ořechy. Ve výsledku pohodová whisky, která je z rozumného důvodu často doporučovaná začátečníkům.

The Glenlivet Founder’s Reserve se odkazuje k historickým tradicím, je whisky bez udání věku míchanou ze sudů různého stáří i druhu. Kromě prvního staření v tradičních sudech pak tato whisky dostává druhé staření v čerstvých first fill sudech z amerického dubu. Whisky je také ředěná na 40 %, barvu dostala světle modrou. Pro zajímavost, rumová reserva má oranžovou, kapitánská reserva fialovou.

Vůně je tady sladká, je zároveň měkká a trochu ostrá. Je zde hodně sladu, řekl bych více pražený čokoládový slad. Za ním se schovává další zkvašené obilí a také med.

V chuti je hodně sladu a také další obilnosti. Cítím zde zkvašenou slámu, je trochu pichlavá. A pak je zde hořká čokoláda.

V dozvuku je hořké čokolády ještě více. Také je zde hořkosladká dřevitost, pražený slad a sladká sláma.

Founder’s Reserve je docela dobrá whisky. Je jen trochu jednodušší a oproti konkurenci nenabízí nic speciálního. Ve dvanáctiletém Glenlivetu je pak mnohem víc ovoce, které zde skoro chybí.

Každá z těchto dvou základních whisky The Glenlivet má své kvality. Ale jsou omezeny tím čím jsou, jsou to lehčí a jednodušší kousky. Ale zase nestojí moc a koupíte je na každém rohu. Prostě solidní základ, ale není od věci se poté podívat i dál.

Oficiální nabídka The Glenlivet