Trois Rivieres Millesime 2000

Značka Trois Rivieres pochází z Martiniku a vyrábí řekl bych typický agricole rum. Trois Rivieres znamená tři řeky, původní stejnojmenná plantáž je totiž podle nich takto pojmenovaná. Řeky jsou to Bois d’Inde, Oman a Saint Pierre, stejně tak se jmenují i tři limitované rumy této značky. Rum se zde vyrábí od začátku 20. století v agricole stylu, tedy z čerstvé šťávy z cukrové třtiny a kolonovou destilací.

Jedním ze základním rumů této značky je Cuvée de l‘Océan, což je velice pitelné bílé agricole. Druhým co jsem ochutnával je jejich stařený VSOP, ten je velmi jemný a přitom výrazný, ideální na seznámení s agricole. Někde úplně jinde jsou pak již zmíněné Bois d’Inde, Oman a Saint Pierre. Jejich chuť je ohromná a nezvyklá, skoro až esterově výrazná. Ale stejně tak je výrazná i jejich cena a limitovanost.

Z oficiálních stránek značky

Millesime 2000 je cenově přijatelnější než tyto tři. A na rozdíl od ostatních to není směs různých ročníků, ale pouze rumů z jediné sklizně roku 2000. Neuvádí se, jak dlouho byl stařen, lahvován je v síle 42 %. Vzorek na ochutnání mi poskytl Dramroom.cz, kterým tímto děkuji.

Vůně je rozhodně zajímavá, je nezvyklá jiným způsobem než jejich ostatní rumy. Ze začátku zde totiž cítím tóny, kterými obvykle voní zubní pasty. Větrovost a chladivost, mentol, peprmint. Za nimi pak jsou další zajímavé věci, je zde pepřovost a sladká gumovost. Želé je jedním z typických agricole tónů, zde přináší dost sladkosti.

Chuť už se posunuje více do rumu, opět je zde gumovost a pepřovost. Pořád se ale v pozadí drží tóny zubní pasty. Zde se k té větrové přidává i ta dětská. Je to agricole, ale je jiné. Začíná docela výrazně, po čase ale zjemní. Možná se objeví i nějaké stopy dřeva.

Dozvuk je šťavnatý a gumovo-pastový. Větrovost a sladké želé jsou tady silně. Škoda je, že se ztrácí docela rychle. Po vcelku intenzivní chuti bych ho čekal delší. Je také více sladký, to ta agricole guma/želé.

Z oficiálních stránek značky

Na závěr mohu určitě říci, že Millesime 2000 překvapilo. Je to jedinečný a velmi specifický rum, úplně jiný než mladší blendy nebo limitované edice této značky. Zároveň v sobě nezapře kvalitní agricole. Možná to není rum, který bych si dal každý večer, ve výsledku mě ale zaujal a jsem moc rád za ochutnávku. Zachutnal mi a klidně bych se mu ještě chvíli věnoval.