Artist Collective Auchentoshan 13 yo

Auchentoshan ze série Artist Collective, tuto whisky jsem ochutnal nejprve na Whisky Life Prague, abych si ještě zbyteček odnesl domů na přechutnání. Tímto děkuji Martinovi z Hedonism Spirit za ochutnání. Možná škoda, že jsem k tomuto stánku dorazil až pozdě k večeru, protože krásných whisky na ochutnání zde měli celou řadu.

Tuto whisky připravil nezávislý bottler La Maison du Whisky ve své sérii Artist Collective. Konkrétně jako Artist Collective 5.6 s artworkem od Thea Guignarda na etiketě. Whisky samotná je single malt z roku 2007, vypálena ve skotské Lowlands palírně Auchentoshan. V roce 2021 se pak nalahvovala dohromady whisky ze dvou sudů, tím je množství lahví limitované. Whisky zrála v sherry buttech, které byly poprvé použité pro zrání whisky. Výsledná whisky je označena jako třináctiletá a je ve zředěné síle 48 % alkoholu.

Barvu většinou u whisky neřeším, to asi jen když se vymyká zaběhlému průměru. Což zde platí, barva je tady opravdu tmavá a sytá. Očekávám tak silný vliv sherry sudů, ve kterých zrála.

Vůně je hutná a nasládlá, je těžká a vlastně za chvíli i dost sladká. Nejprve cítím nugát a sušené ovoce, lehce nacházím v pozadí i kouř. Rozinky se derou do popředí, přidává se znatelně sladká dřevitost. V pozadí jsou pak ještě lehce bylinky a taková lehká a větrová zatuchlost.

Chuť je plná sušeného ovoce a vína, cítím zde silně nesladké rozinky a těžké suché víno. Dále je tady sladká dřevitost a trochu sladších bylinek, časem je toho dřeva vlastně docela dost. Chuť je trochu zatuchlá a přitom je svěží, je také docela jemná. Víno později působí sladce ale také trpce, celkově je chuť hodně plná, je silná a hutná.

Dozvuk má sušeného ovoce nálož, je tady také výrazná zemitost, sladká dřevitost a nasládlé hutné víno. Celkově je dost sladký, je těžký. Ale také je šťavnatý a příjemně jemný. S časem se dřevo dostává do popředí, je ho tady překvapivě hodně. Na konci se ještě objeví stopy hořké čokolády a svěžesti. Dozvuk tak není zatuchlý.

Na první dobrou je tohle krásná sladká whisky s jasným vlivem vína nebo sherry. Sladká a hutná, zároveň ale nepřeslazená. Mně to opravdu zachutnalo, je to krása. Ze základu Auchentoshanu tady asi moc nezůstalo a sherry sud s whisky opravdu zamával. Ale zjišťuji. že tady mi to vůbec nevadí. Pokud hledáte lehkou whisky z nížiny, jste tu nejspíš na špatném místě, pokud ale chcete nečekanou sherry bombu, tak tady ji dostanete.