Dictador Perpetual/Aurum a Insolent/Platinum

Po 12 yo a 20 yo Dictadorech (a odbočce k 2Masters) příchází na řadu i recenze dvou rumů původně pojmenovaných jako XO Perpetual a XO Insolent. Oficiálně se ale tyto jména zrovna mění, také z názvu mizí označení XO. Místo stříbrného Insolentu je tu teď Platinum, místo zlatého Perpetualu tu máme Aurum. Obsah ale zůstává stejný, takže se mohu bez obav ponořit do svých lahví, vše bude platné i pro nové vydání. A nemůžu říci, že se jedná o špatný krok, původní jména si mi vždycky pletli, takhle už to bude vždy jasné.

Co mají tyto rumy společného? Třeba výrobu v Kolumbii z místní cukrové třtiny, žádné dobarvování a doslazování, nebo ředění na 40 %. Také podíl různých druhů destilace je zde totožný, obsahují totiž destiláty z kolony i z kotlíkového přístroje, dokonce v přesném poměru 70:30. V lahvích pak najdeme rum víceméně stejného stáří, oba jsou míchány z rumů starých 25 až 35 let. Je ale pravda, že toho třiceti pětiletého zde moc nebude. Oba jsou zařazeny na vrchol základní nabídky Dictadoru, nad minule recenzovaný 20 yo. Jsou takovým mezistupněm k exkluzivnějším kouskům této značky, jako série Best of, Jerarquia, Episodio, Capitulo uno a další.

Na rozdíl od mladších kousků, tyto dva jsou doporučovány pít jen čisté, případně s ledem. Zároveň Dictador připravil dvě nerumové záležitosti pro párování, XO kávu a doutníky XO. Doutníky Dictador XO tu sice nemám, ale mám tu oba další – J.Nelson a Pavo Real. A ty si k těmto rumům dám s chutí.

Platinum je vyroben z medu z panenské cukrové třtiny a je destilován v moderním nerezovém destilačním přístroji. Poté zraje nejprve v použitých bourbonových sudech, následně v sudech po sherry nebo portském víně. I Platina jsou to převážně sudy po portském, které jsou vypalovány pro získání větší sladkosti. Celkově je Platinum nastaveno jako lehčí a elegantní rum, výsledek moderních stylu.

Vůně začíná hezky sladce. Jsou tu tóny nugátu a sušenek, medu a sušeného ovoce. Je to takový karamelový nugát. Později se silně objeví ořechy, zesílí i tóny sušeného ovoce. K nugátu se přidá i čokoláda. Vůně pak působí docela hutně.

To chuť je medová a sladká, velmi jemná. Opět je nugátová, je to stejný karamelový nugát jako ve vůni. Se sladkostí přijde hutnost, z karamelu vykukují i karamelky. S nugátem pak souvisí lehké, ale sladké ořechy, příjemně se to vše doplňuje s tím medem. A v pozadí se objevuje ovoce, spousta svěže působícího ovoce. Chuť je překvapivě výrazná, je krémová a není vůbec přeslazená.

Dozvuk je více ořechový, opět je zde ale nugát i med. A také sladký karamel. Novinkou jsou příjemné sušenkové tóny. Je pěkně sladký, je dlouhý a šťavnatý. Časem se ještě více zvýrazní chuť ořechů. Zůstává tak celkově strašlivě příjemný.

Dictador Platinum je sladký (ale nepřeslazený) a jemný rum. Je velice příjemný i pitelný, hezký zástupce 40% rumů klasického stylu. V této kategorii prostě dost dobrý rum.

Aurum je stejně jako předchozí Platinum vyroben z medu z panenské cukrové třtiny, poté se jejich cesty rozcházejí. Pálí se totiž na historickém měděném destilačním přístroji, je tak směřován do těžšího a tradičnějšího stylu. Následuje samozřejmě staření, zde se kromě sudů po bourbonu používají ještě sudy po sherry a portském, oproti Platinu jsou zde ale dominantní právě sherry sudy.

Aurum má vůni méně sladkou, dokonce trochu uzavřenou. Zdá se docela lehká, ze začátku je zde dřevitost a trocha ořechů se zatuchlým ovocem a trochou kávy. Ovoce tu trochu připomíná ovocnou pálenku. S postupujícím časem vůně zesládne a objeví se jemně med. Pořád je ale spíše nasládlá. Také zesilují tóny ovoce, místo zatuchlosti je zde sušené ovoce s trochou ostrosti. I ořechy jsou pak znatelnější, jsou to výrazné vlašáky. Celkově je ale vůně velmi jemná.

Chuť začíná středně sladce, je plná a lehoulince pikantní. Nejprve ukáže dřevo a s ním lehce ovoce a ořechy, možná i stopy kakaa. Když se na ní soustředím déle, ukáže se příjemná hutnost a plnost. A přitom zůstává lehká a jemná. Sladké dřevo je tady doplněné mléčnou čokoládou a nasládlým karamelem. Je ale pořád méně sladká, je nasládlá a velmi jemná. Působí hutněji a více dřevitě než Platinum, je to těžší chuť.

Dozvuk je dlouhý a docela výrazný, je sladší než se tvářila chuť. Začíná to silnou trojicí dřeva, čokolády a karamelu. Postupně se objevuje i ovoce a také čím dál tím více čokolády i karamelu. Té čokolády je zde víc než měl Platinum. To dřevo ustoupí do pozadí, nahradí ho tóny kávy. Také je zde aromatická rumovost, připomínající rumové pralinky.

I tento rum je dobrý, obecně nejsou v kvalitě mezi nimi velké rozdíly. I stylem jsou vzdáleně podobné, ale samozřejmě trochu jiné. Oproti Platinum je Aurum hutnější a dřevitější. Který bude chutnat komu je pak záležitost vkusu. Já očekával vítězství spíše zlatého kousku, ale něčím mě zaujal zrovna ten platinový.

S rumy jsem vyzkoušel i doutníky, a to i přímo ty značky Dictador. Jeden J.Nelson 1974 jsem si vychutnal s Platinem, stříbrné Pavo Real pak s oběma rumy. A pak jsem si tyto rumy nalil příležitostně i k jiným doutníkům, myslím že jsem tu měl nějaké Perdomo. Každopádně jsou to vše příjemné kombinace.

Platinum v kombinaci s J.Nelson nepůsobí tak sladce. Rum se silně přesune do krémovitosti, je velmi hladký. Také se více zvýrazní zemitost. Naopak s Pavo Real působí více sladce. Hodně se rozvine ovocnost a zvýrazní vanilka. Hlavní chutí pak zůstává jemný nugát.

To Aurum v kombinaci s Pavo Real tak sladce nepůsobí. Ale pořád je zde sladkost, nezmizí docela. Každopádně se zvýrazní hutnost a nugátovost tohoto rumu. Je to moc dobrá kombinace.

Co tak říci závěrem, asi hlavně to, že ve své skupině jsou to oba povedené rumy. Pokud tento styl znáte, tak vás asi nepřekvapí. Jsou to jemné a nasládlé 40% rumy. Vhodné pro každou příležitost, na příjemné vychutnávání, večerní posezení, i na ven k doutníku. Také myslím, že je ocení přátelé a návštěvy. Nebo by se svým náznakem luxusu mohli být dobrým dárkem. Prostě dobré rumy vhodné pro spoustu příležitostí i rumařů. Já po nich vždycky rád sáhnu, když budu mít chuť na něco jemnějšího. Který z nich zvolit už bych pak nechal na každém.

Za poskytnutí rumu a doutníků děkuji Tomáši Chudomelovi, brand managerovi této značky. Pokud je chcete také ochutnat, tak můj oblíbený eshop WH1 má skladem oba dva (a nebo také 12 a 20 yo lahve). Jen je škoda, že se dali dříve sehnat cca za 1700 a nyní už poskočili přes 2000. Za původní cenu to byly krásné jemné a vyzrálé rumy. Nová cena už odpovídá vyšší kategorii a zde je konkurence ostřejší. To už se objevují silnější rumy a začínají objevovat ročníkové nebo sudové edice. Zase se nesmí zapomínat, že tyto rumy se míchají z 25 až 35 starých zásob. I když číslovku na etiketě nemají, vyzrálé jsou pěkně a povedeně.

Pokud si vystačíte se vzorkem, nebo je radši chcete před koupí ochutnat, Dramroom má v nabídce tyto dva i celou řádku dalších Dictadorů. A to včetně dražších a exkluzivnějších kousků. Při nové vyšší ceně se důvod vyzkoušet je předem najde snadno.

Foto Martina Sochy