Dictador 20 yo

Reklamní banner aktuální podoby rumu

V rámci recenze této lahve začnu asi s troškou mé osobní historie. Dvanáctiletý Dictador jsem ochutnával už v roce 2015, kdy mě jeho čokoládovost velmi zaujala. A naposledy jsem ho ochutnával v rámci adventního kalendáře 2020, kde zase ukazoval sladkou kořeněnou ořechovost. Také jsem na jednom z pražských rumfestů jsem ochutnával jejich XO verze, Insolent a Perpetual. O těch ale snad někdy v budoucnu.

Nyní už se zaměřím na rum zařazený mezi 12 yo a XO, dvacetiletý Dictador. Ten už jsem také několikrát potkal, dojmy jsem ale měl rozporuplné. Když jsem ho v baru ochutnával poprvé, přišel mi jako vyzrálejší a kořenitější verze dvanáctky. Když jsem ho ale ochutnával pár let poté v adventním kalendáři 2018, přišel mi nahořklý a už ne tak dobrý. Proto tedy děkuji společnosti Dictador, která poskytla láhev na pořádné posouzení.

O co se tedy jedná? Dictador 20 yo je dvacetiletý kolumbijský rum. Pro jeho výrobu se používá kolumbijská cukrová třtina a ta se destiluje buď v ocelových kolonových nebo měděných kotlíkových přístrojích. Rumy Dictador jsou pak míchané z těchto dvou destilátů v přibližném poměru 70:30. Ke zrání se používají dubové sudy, které leží v Kolumbii. Tento konkrétní Dictador zraje nejprve 18 let v sudech po bourbonu a poté zraje 2 roky v sudech po portském víně.

Výsledný rum je míchán ze stejně starých zásob tak, aby byl v každé várce zachován stejný profil. Tento rum není barven, slazen ani dochucován, jen se pro lahvování zředí na 40 % alkoholu. Ani ostatní rumy Dictador nejsou doslazované, nebo dochucené. Výjimkou jsou rumy Orange a Café 100-month aged, u kterých by to bez toho nedávalo smysl.

Evoluce grafiky

Než se dostanu k tomu nejdůležitějšímu, zastavím se na chvíli u grafiky a prezentace. Láhev co se mi dostala do ruky je matně černá a neprůhledná, působí až dojmem keramiky. V tomto dizajnu vydržela 10 let, než v roce 2020 přišla nová verze. Ta již není matná ale lesklá, zároveň je dno průhledné. Modrá barva zůstala zachována.

Nevím v jaké krabičce se prodává nová verze, u této starší je ale solidní a propracovaná. Kromě základních informací o rumy a medailí ze soutěží si můžete přečíst i něco o historii značky. Celkově tak prezentace působí elegantně a více než dostatečně luxusně. U dražších lahví této značky si s tímto vyhráli ještě více.

Ve vůni tohoto rumu jasně dominují ořechy. Hned po nich se ozve přepálený karamel, sladké dřevo a nasládlé víno. Celkově je vůně těžká a hutná, nese sebou sladkost ale není sama úplně sladká. Jednou jsem zde našel i třešně naložené v rumu, takovou vůni třešňového likéru. Možná bych mohl vůni tohoto rumu popsal jako vyzrálý ořechový likér, to by bylo ale velké zjednodušení a to by byla škoda.

Na první ochutnání tento rum, podobně jako vůně, připomene sladkou a jemnou ořechovku. Ale není to jen o tom, chuť pokračuje dál. Je silně nasládlá a zvládá být najednou hutnou i lehkou. Zároveň je opravdu velmi jemná, tento rum v puse pohladí. Ústa mám plná tónů sladkého dubového dřeva a sladkého vína, hned v druhé vlně přijdou rozinky a hořká čokoláda. Když jsem se snažil najít další tóny, objevil se ještě javorový sirup.

V dozvuku se mísí tóny sladkých rozinek, nasládlého vína a lehkého světlého karamelu. To vše doplňuje lehké dřevo a tmavá hořká čokoláda. Jako bonus se v pozadí schovává i jemný dozvuk kávy. Dozvuk není sám o sobě přehnaně intenzivní, ale dlouze po něm zůstává příjemný pocit.

Tento rum bych mohl popsat jako vyrovnaný a vybalancovaný. Je velmi dobře pitelný, plný chutí a zároveň opravdu jemný. Má trošku těžší charakter, což mi sedí k jeho chuti. Asi to nebude rum, který bych si užíval v horkých letních dnech, ale spíše při večerech. Ať už těch po teplém dni kdy konečně přijde ochlazení nebo těch studených kdy by člověk rozdělával oheň v krbu.

Dictador má velice zajímavou sladkost. Už jsem říkal, že není nijak doslazovaný, ale stejně působí nasládle až občas sladce. Není to tolik, aby se pletl s likéry nebo rumovými elixíry, zároveň zároveň může být příjemným překvapením pro lidi zvyklé hledat sladší kousky. Myslím si, že je to vlivem dozrávání v sudech po portském víně, které dodá hezkou zakulacenou nasládlost.

Je to rum, který umí překvapit. Při každé příležitosti chutná trošku jinak, ale při každé příležitosti dokázal zaujmout.

Jako bonus jsem se rozhodl s tímto rumem trochu experimentovat. Jako první jsem ho vzal ven a popíjel ho jako doplněk ke dvěma doutníkům. To se jeví jako ideální kombinace, dokonce se pod značkou Dictador prodávají i vlastní doutníky (a kávu) určené k párování s jejich rumy. Pro 12 a 20 let staré Dictadory jsou to konkrétně doutníky J.Nelson a káva Magno XO.

Já jsme měl k dispozici jiné doutníky, Romeo y Julieta No.2 a Arturo Fuente Flor Fina 8-5-8 Maduro. Oba doutníky si zaslouží vlastní recenzi, takže je moc popisovat nebudu. Důležité je, jak se skloubily s tímto rumem. Romeo y Julieta je takový jednodušší doutník, příjemně tabákový. Arturo Fuente je hutnější a silnější, mnohem více dřevitý.

Dictador 20 yo trochu zapadne vedle nich obou. Rum se s nimi krásně pije a pokud hledáte nekomplikované popíjení, je váš člověk. Tento Dictador rozhodně vylepší dojem z doutníku, ale naopak to bohužel tolik není, doutníky chuti rumu moc nepřidají. Chuť se tu trochu zjednoduší směrem k vlaškým ořechům a sladkému vínu. Pokud bych si měl vybrat, Romeo y Julieta mi k němu asi seděla víc.

Co se koktejlů týče, já mám rád zázvor. Proto jsem s úderem veder nakoupil zásoby všemožných produktů a zkouším míchání koktejlů. Ze všech možných variant tu mám zatím hlavně mixy od Fever-Tree a East Imperial.

S Dictadorem jsem zatím zkoušel dva, Fever-Tree Ginger Beer a Ginger Ale. Míchal jsem vlastně variaci na Dark and Stormy, tedy led, zázvorová limonáda a tmavý rum pomalu nalitý na vrch. Při podávání se tak vytvoří krásný předěl, na popíjení je ale lepší si to poté zamíchat. Nebo to umíchat rovnou, na chuti to asi nepoznáte.

Ginger Ale mi pro tento koktejl přijde horší. Z Dictadoru to vytáhne medovost a sladkost, ale jak chuť rumu tak chuť zázvoru tu docela zapadne. Míchat Ginger Beer s Dictadorem 20 yo už je zajímavější. Hodně se na začátku vyvine karamel, celá chuť jde to do nugátu a v dozvuku se silně ukáže zázvor s karamelem. Je to kombinace, kterou budu muset ještě párkrát prozkoumat. Jako zajímavost mě napadá, že oba koktejly hodně utlumily jakoukoliv ořechovost.

Dictador je značka, kterou by byla škoda vynechat. Dvanáctiletý Dictador je moc příjemný rum za rozumnou cenu a jeho starší bratříček přinese vyzrálejší a bohatší chuť jen o trošku dráž. Opět se tu ukázalo, že může být ošemetné hodnotit rum pouze podle malého vzorku. Kdyby byla lahvička z adventního kalendáře mým jediným setkáním, snadno bych tento rum zavrhl.

I po vyzkoušení koktejlů a doutníků pořád souhlasím se svým hodnocením. Dictador 20 yo je elegantní rum, který přinese plnou chuť a nasládlou jemnost. Je to ideální rum na večerní posezení a příjemné popíjení.