PRASK22 28 – Foursquare 2009

Rum s číslem 28 našeho slepého společného adventního kalendáře je další Foursquare. Ale už by to měl být poslední jejich kousek. Na jednu stranu je to spousta opakování, na druhou stranu je to pěkné procvičení smyslů a paměti. Taková malá hra „Najdi Foursquare a urči který to je“. Ona ta sestava tohoto komunitního kalendáře dost vypovídá o tom, co má český rumař ve skříni. Nějaké ty klasiky a sladší věcí ze začátků, pár různých FQ, několik různých Jamajek…

Letos jsem již dvakrát představoval FQ sérii Exceptional Cask Selection (ECS), jejíž je součástí i dnešní 2009. Ta pochází nepřekvapivě z destilace ročníku 2009, je kombinací kolonových i kotlíkových rumů, které zrály v sudech po bourbonu. Edice 2009 vyšla v roce 2021 a lahve tak obsahují dvanáctiletý rum. Síla byla ponechána jako u minulého ročníku 2008, tedy 60 %. Počet lahví se od minula zvedl o tři tisíce, výsledkem je tedy 30 000 lahví. 2009 je také známá jako Mark XVII, je to tedy sedmnáctý rum série ECS. Po ročnících 1998, 2004, 2005, 2007, 2008 a 2009 (navíc s chystanou 2010) to vypadá, že už se bude tato edice vydávat každý rok.

Foto od organizátora

Vůně je ostře kakaová a karamelová, k tomu se objevuje techničnost. Dále se v pozadí ukazují citrusy. Působí to celkově trochu zvláštně, jen podle vůně jsem tady FQ nehledal.

Chuť je silná a výrazná, je pikantní a šťavnatá. Je tady hodně karamelu a sladkého dřeva, objevují se sladké citrusy. Dále se objevuje trochu skořice a lehce kokos. Také je zde lehký funky podkres.

Dozvuk je nasládlý a šťavnatý, trošku pichlavý. Dost je znát karamel a kokos, k tomu tu cítím tropické a ovoce a sladké citrusy. Je tady taková Margotka.

Tohle je zajímavý FQ, trošku jiný než předchozí ročníkovky. Je moc příjemně šťavnatý a pitelný, celkově dost dobrý rum. Pokud chcete zaručenou kvalitu, myslím že Foursquare je sázka na jistotu. Já jsem zrovna tenhle ročník domů nekupoval, mám ještě zásobu 2008. Ale možná jsem trochu pochybil.