Glen Deveron 1986 5 yo

Tuto nyní spíše netypickou a historickou whisky jsem ochutnával v rámci slepé degustační akce, kterou jsme nazvali Tajný ježíšek 2022. V rámci ní byla zařazena do degustační skupiny, která sestávala z blendů, starších lahví a obecně whisky s nižší silou alkoholu. A Glen Deveron byl v této skupince skoro typickým zástupcem.

Palírna, ze které tato whisky pochází, se nachází ve Skotsku. Označena je jako Highlands, leží ale také v oblasti Speyside. Založena byla v roce 1962 pod jménem MacDuff. O 10 let později byla prodána a po dalších deseti letech přejmenována. Od roku 1983 se tak jmenuje Glen Deveron. Občas se objeví i historické jméno Macduff, například pro označení nezávislého stáčení z této palírny. Aktuálně už značka upustila i od jména Glen Deveron, místo toho se propaguje jako The Deveron.

Stránky The Deveron jsou moderní a barevné, bohužel se z nich také skoro vůbec nic nedozvím. V podstatě jediné co obsahují je odstaveček textu o historii, jedno video o palírně, představení dvou lahví whisky a návrh tři cocktailů. Vyrábí se zde single malt whisky, která se prodává jako desetiletá nebo dvanáctiletá, tyto whisky zrají v dubových sudech. A to je vše.

Naštěstí dnes neřeším nic aktuálního, naopak se dívám hluboko do minulosti. Ochutnávaná whisky byla destilována v roce 1986 a lahvovaná jako pouze pětiletá v síle 40 %. Whisky samotná se už jmenuje Glen Deveron, na etiketě je ale ještě pořád uvedena jako palírna Macduff. Ale jak je zde nejspíše zvykem, moc dalších detailů zveřejněno není.

Vůně je spíše taková zvláštní. Je zatuchlá, jak staré seno nebo nějaké ležící obilí. Kromě té obilnosti je zde ale i slad. Dále se objevují tóny ořechů a medu, pak také lehké dřevitosti. Trošku je zde i ovoce, nejvíce připomínající stará jablka ze sklepa.

Chuť je hladká a hodně jemná. Postupně se sice ukáže i plnost, je ale spíše lehčí. Je také trochu zatuchlá, tady cítím kromě obilí ještě staré dřevo. Ukazuje se tady vyšší sladkost, cukrovost a suchá tvrdá medovost. Pořád je chuť přes sladkost ale sušší

V dozvuku je zatuchlosti už méně, o to více cítím staré dřevo. Obilnost nikam nemizí, také je tu starý tuhý med. Také jsou zde uleželá jablka, ta přináší lehkou šťavnatost

Nějak nevím, co o této whisky říct. Je pitelná, ale nepřináší asi nic zajímavého ani zapamatovatelného. Není to tedy nic speciálního, spíše zvláštní kousek na rozšíření obzorů. Protože je to whisky z jiných časů, nemusí odpovídat modernímu stylu. A kde jinde takto levně ochutnat whisky z roku 1986? A ještě navíc, kdo dnes vydává pětileté single malt whisky? Glen Deveron je historický kousek, který si právě tím určitou zajímavost vysloužil. Já jsem rád za ochutnání, ale opakovat zážitek již pro mě nebude povinnost.

Jaký je finální skupinový dojem? Plusem určitě je, že na takhle mladou whisky je hezky jemná. Opět se vzpomínalo na staré lahve, je to styl který se dnes jen tak nepotká. Takže byla láhev ohodnocena jako zajímavá, jen ne vždy v tom pozitivním smyslu. Podle některých kolegů byla zatuchlá a za zenitem, cítili vodovost a zatuchlost. Další si zase užívali příjemnou citrusovost, old school vanilkovost nebo krémovost. Hodnocení se zastavilo okolo „slušné“ trojky, nebyla ničí nejoblíbenější, ale také ani tou nejhorší. Jak jsem říkal, svým způsobem zajímavá.