The Famous Grouse 1987

Whisky The Famous Grouse jsem ochutnával v rámci slepé degustační akce, kterou jsme nazvali Tajný ježíšek 2022. V rámci ní byla zařazena do degustační skupiny, která sestávala z blendů, starších lahví a obecně whisky s nižší silou alkoholu. Takovým tajným favoritem zde byla whisky The Nikka 12 yo a snad nebudu spoilerovat, když už teď prozradím, že The Famous Grouse si vedla ještě lépe.

Famous Grouse je značka míchané whisky od společnosti Matthew Gloag & Son. Původně měla značka ve jméně jen tetřeva, později se přidalo i známé „Famous“. Základní blend by měl obsahovat whisky z Tamdhu, Glenturret, Glenrothes, Macallanu, Highland Parku, Cambusu a North British. A to v poměru 35 % single malt na 65 % grain whisky. Přesná data o palírnách jsou ale samozřejmě tajná. V nabídce je ještě druhá stálice, blend původně známý jako The Black Grouse, nyní The Famous Grouse Smoky Black. Ten by na rozdíl od původní receptury měl být více nakouřený. Aktuálně je také v nabídce Ruby Cask, klasický tetřev finišovaný v sudech po portském víně, v minulosti takových edic bylo víc (Snow Grouse, Naked Grouse, …).

Dnes se ale podíváme na whisky, která se od zmíněných v mnohém liší. Zaprvé, The Famous Grouse 1987 je označena jako Vintage Malt Whisky, jedná se o jedno ročníkový blended malt. Všechny whisky, které směs obsahuje, byly vypáleny v roce 1987 a také jsou to všechno single malt whisky. Chybí zde tedy levnější obilná složka. Single malt whisky jsou určitě zastoupeny palírnami Macallan a Highland Park, některé zdroje uvádějí ještě Glenrothes. Samozřejmě to ale nemusí být vše a některé části receptury nebyly zveřejněny. Whisky samotné zrály v dubových sudech 12 let, whisky tedy nejspíš vyšla někdy na přelomu tisíciletí. A jak je pro značku zvykem, i tato whisky byla naředěna na 40 %.

Vůně je hodně ořechová a také sladová. Také je zde lehce ovocnost, kombinace jablek a sušeného ovoce s náznakem bonbonů. Je nasládlá a docela těžká, celkově je příjemná.

Kde vůně byla ořechová a sladová, tak chuť je spíš sladová a ořechová. Jsou zde také stopy ovoce, nejvíce jablek. Chuť je nasládlá, plná a hutná, je šťavnatá a docela výrazná.

Dozvuk je příjemně nahořklý, se spoustou ořechů a praženého sladu. Doplňuje to opět lehce ovoce s troškou bonbonů, tady se objeví ještě nesladký med. Ve výsledku je pak trochu sladší.

Tohle je pitelná a dost dobrá whisky, až překvapivě dobrá. Takhle by mohly vypadat whisky s 40 %, výrazné a plné chuti. Ve své degustační skupině s přehledem vyhrála. Naslepo jsem si nejprve říkal, že zrovna tohle by mohla být Nikka. Ale nebyla, ve výsledku byla The Famous Grouse lepší než Nikka. Takže za mně spokojenost, v konkurenci blendů a whisky s 40 až 43 % je tohle opravdu krásný kousek.

A jaké jsou výsledky degustace? Spíše dost průměrné. Dost lidí ze začátku zaujala, bohužel ale pak nedostála těm očekáváním. Někteří bezpečně poznali, že se jedná o nějakou old school láhev, napadaly je například staré blendy. Nějaká ta ořechovost se cítila napříč degustátory, občas ale vadila přílišná hořkost. Myslím že zveřejním názor kolegy, podle kterého, je to láhev kterou otevřete na posezení s přáteli a klidně rovnou celá padne.