PRASK22 25 – Berry Bros & Rudd Barbados 2010

Rum s číslem 25 našeho slepého společného adventního kalendáře se vrací na Barbados a do palírny Foursquare. Není to ale další z plněních palírny, je to nezávislý projekt.

Berry Bros & Rudd jsou nezávislí bottleři whisky a rumu, rodinná firma obchodující s vínem a lihovinami. A také nejstarší taková firma v Británii. Já jsem na ně poprvé narazil na Rumfestu a ochutnal dva z jejich rumů. Nyní tedy ochutnávám tento jejich exkluzivnější single cask.

Rum samotný pochází tedy z Barbadosu a palírny Foursquare. Jak je zde zvykem, míchají se rumy vzešlé z kolonové i kotlíkové destilace. Ty proběhly v roce 2010, kdy byly rovnou uloženy do sudů. Tento sud předtím obsahoval Sauternes, francouzské bílé sladké víno z Bordeaux. Výsledek je v roce 2021 stočený desetiletý rum, který dal vzniknout 300 lahvím o síle 50,8 %. Také nebyl dobarvován nebo filtrován za studena.

Foto od majitele lahve

Vůně je od začátku spíš sladší, je také hodně karamelová. Dále se zde objevují jemné čokoládové tóny a docela dost sladkých citrusů. K tomu cítím ještě trošku kokos a stopy kakaa. Když se po ochutnání dozvídám o sudu po Sauternes, nic takového jsem tady necítil.

Chuť je trošku sušší a pikantnější, je pouze nasládlá. A také je jemná a hladká. Je tu hodně citrusů a šťavnatého ovoce, nejvíce vystupují čerstvé mandarinky a pikantní citrony. Také je tu hodně kokos, oproti vůni zesílil. Dále se ukazují také stopy koření a bonbonů.

Dozvuk je výrazný a docela pikantní. Opět zesiluje kokos, tady je jednou z nejvýraznějších věcí. Pak jsou tady sladké citrusy a hlavně mandarinky, v pozadí ještě trochu med.

Foto od organizátora

Tohle není vůbec špatný rum, kdykoliv bych si ho dal znovu. FQ moc nepřipomíná, alespoň v tomhle se jiné staření projevilo. Ale vliv Sauternes tu nějak nenacházím, ani obecně nějaký výrazný vliv vína. Ale i to je krása slepých degustací, mozek vám nepodsouvá dojmy, které máte očekávat. Celkově ale příjemný zážitek, tyhle bottlery se asi vyplatí sledovat.