Rumový adventní kalendář 2021 – Den 05 – English Harbour 5 yo

Rumy English Harbour se produkují na karibském ostrově Antigua. Destiluje se zde z melasy na jedinečném měděném kolonovém destilačním zařízení. Čerstvý rum se ukládá v nerezových tancích, než je každá várka otestována a ochutnána. Poté se rum ukládá do vypálených dvěstělitrových sudů po bourbonu. Do každého sudu se navíc přidá hrst dubových pilin, pro zvýšení účinku dřeva na zrání. Stojící sudy zrají uskladněné na paletách, neleží tedy jak bývá spíše zvykem. Většina rumů zraje 2 až 10 let, než jsou vybrány pro míchání. Pouze speciální sudy se nechávají zrát déle. Místní rumy se po míchání pomalu naředí na 40 % alkoholu, také se přidává malé množství karamelu pro podpoření barvy a jemnosti. Jako poslední krok před lahvováním se rum ještě filtruje.

Takto se v této palírně vyrábějí všechny rumy, rozdíly například mezi dvouletým Cavalierem nebo pětiletým English Harbour tedy jsou pouze v délce staření v sudech. Pod značkou EH se prodávají hlavně jejich 5 yo a 10 yo rumy, dají se ale koupit i jejich finišované verze. Já ochutnával EH Port Cask a byl moc dobrý.

Je zde několik zajímavostí, třeba že tato palírna nepoužívá místní melasu, ale dováží ji z Guyany. Také se zde nezvykle pro fermentaci používají pekařské kvasnice. A další pěknou tradicí je scelování jednotlivých namíchaných várek, které probíhá v dubových kádích o objemu 5000 litrů, starých jako sama palírna. Ale teď se již vrhnu na to, jak mi chutnal jejich pětiletý rum.

Ve vůni je tento rum velmi jemný a nasládlý. V první vlně přijde čokoláda a karamel, přidá se exotické dřevo a koření. V pozadí pak je sladká zatuchlost.

Chuť je méně sladká, jen lehce nasládlá. Oproti vůni je zde výraznější koření, které samo působí sladčeji. Je tady ale méně čokolády a karamelu. Více je zde i dřevitosti. Celkově je lehčí a velmi jemná.

Dozvuk je zase víc sladší, zpátky je sladká zatuchlost. Velmi výrazná je tady čokoláda a tóny kakaa, pořád je zde dost exotického dřeva a koření.

Tento rum je velmi snadno pitelný a strašlivě pohodový. Není zbytečně komplikovaný, ale u něj mi to nevadí. Rumy English Harbour jsou vskutku dobré, zatím můžu doporučit každý, který jsem ochutnal.

Tento pětiletý možná samostatně tolik neohromí, ale zase je špičkou ve své kategorii. Moc lepších rumů, které stojí pod 500 Kč, tady neseženete.