Rumový adventní kalendář 2021 – Den 06 – Carúpano 6 Reserva Especial

Značka Carúpano je další novinkou v tomto kalendáři. Je to jen pár dní, co jsem tento rum poprvé zahlédl na eshopu a hned ho tedy můžu zde ochutnat.

Rumy Carúpano pocházejí z Venezuely, v oblasti Macarapana-Carúpano jsou již od roku 1762. Tato oblast má vlastní mikroklima, nachází se ve vlhkém údolí na úrovni moře, s vysokými teplotami během dne a nízkými během noci. To urychluje zrání rumu. Ten se vyrábí z venezuelské melasy kolonovou destilací a následně zraje v sudech z amerického bílého dubu. Cílem je zde vytvořit sladší rumy španělského stylu.

Všechny nalezené rumy této značky se ředí na 40 %. Kromě zde ochutnávané šestky je v nabídce ještě dvanáctka (obě ve vysokých lahvích) a prémiovější osmnáctka a jedna dvacítka. Čísla zde označují nejstarší rum ve směsi, Reserva Especial 6 tedy obsahuje až šestileté rumy.

Vůně začíná dost sladce a překvapí kombinací kávy a hutného nugátu. V pozadí jsou pak lehoulince pomeranče.

V chuti je rum hutný a sladký. Kombinuje se zde svěží nugát a čokoládové bonbony, poté přijde sladký karamel, pralinky a rozinky.

Dozvuk je plný sladkého nugátu a čokolády, v dalších vlnách přijde po přestávce káva, pralinky a rozinky.

Tento rum bych rozhodně zařadil mezi ty sladké, chvílemi připomíná spíše likér. Ve své kategorii je slušný, je ale pravda že konkurence je zde veliká.